Як почистити черевики від місячного пилу?

У 2025 році NASA планує вперше з 1972-го висадити астронавтів на Місяць. Але перш ніж люди прибудуть туди, вчені на Землі намагаються з’ясувати, як усунути одну серйозну проблему, виявлену під час місій Apollo. Завдання звучить просто, але дуже складно реалізується: як боротися з набридливим місячним пилом.

Місячний пил є серйозною проблемою для астронавтів на Місяці
Місячний пил є серйозною проблемою для астронавтів на Місяці. Фото: NASA

Згадайте, що буде, якщо здмухнути пил зі столу? Маленькі частинки цього пилу почнуть літати всюди, й чим більше ви намагаєтеся їх захопити, тим непокірнішими вони стають, розлітаючись по кімнаті, та застряють у щілинах у вашому домі, про існування яких ви навіть не підозрювали. Так ось — місячний пил ще гірший.

«Місячний пил є електростатично зарядженим, абразивним і потрапляє скрізь, що робить його дуже важкою речовиною для відчищання з поверхні скафандрів. У підсумку ви отримуєте як мінімум дрібний шар пилу, який покриває абсолютно все», — пояснює Ян Веллс зі Школи машинобудування та інженерії матеріалів Вашингтонського державного університету.

З цієї причини Веллс і його колеги винайшли рішення, яке, за їхніми словами, може розв’язати проблему. Вони створили спрей із рідкого азоту, якому вдалося видалити понад 98% імітованого місячного пилу у спеціальній вакуумній камері. Причому скафандри не були зіпсовані. Повний опис можна знайти у статті, опублікованій у вівторок в журналі Acta Astronautica. Це величезний прорив, адже місячний пил дуже заважатиме астронавтам, які намагатимуться підтримувати свої двигуни, електроніку та космічні кораблі в чистоті для їхньої справної роботи.

«Місячна сінна лихоманка»

Під час висадок астронавтів місій Apollo на Місяць на початку 1970-х костюми деяких із них були пошкоджені через стійкий місячний пил, який знищив ущільнювачі, що утримували кисень та захищали їх від згубного середовища космосу. Інші навіть страждали на «місячну сінну лихоманку» від короткого періоду впливу пилу.

Вчені вважають, що вдихання місячного пилу впродовж тривалого періоду часу може спричинити пошкодження легенів, що нагадує професійне захворювання працівників вугільної промисловості: вони вдихають вугільний пил під час роботи, який згодом перешкоджає їхній здатності вдихати, створюючи стиснення в грудях і викликаючи кашель з чорною мокротою.

Азотний спрей та місячний пилотяг

Візуальне зображення спрею рідкого азоту, який здуває імітацію місячного пилу
Візуальне зображення спрею рідкого азоту, який здуває імітацію місячного пилу. Фото: Університет штату Вашингтон

Рідкий азот досить часто використовується в науці. В основному це нешкідливий газ, який був настільки охолоджений, що став рідиною. Лікарі іноді використовують його в медицині для видалення передракових клітин, інженери — як охолоджувач для комп’ютерів, кухарі можуть застосовувати рідкий азот для своїх химерних гастрономічних творінь. Рідкий азот доступний і відносно безпечний у використанні в контрольованому середовищі, й тому є надійним варіантом для очищення від місячного пилу.

Барбі у скафандрі
Команда показує імітований мініскафандр, повністю вкритий місячним пилом (ліворуч) і повністю очищений після точкової обробки новим спреєм у вакуумі (праворуч). Посередині — приклад скафандра після того, як він був покритий пилом, а потім потрапив у вакуум

Скафандри, оброблені рідким азотом, навіть не потребують додаткового ручного очищення щіткою після прання, а це захищає їх від будь-якого тертя. Спрей просто видаляє пил у режимі реального часу, змушуючи частинки збиратися в кульки та скочуватись. Далі команда планує випробувати свій спрей у відповідних умовах, щоб імітувати місячну гравітацію.

Однією з таких альтернатив є винахід NASA — місячний пилотяг. Він використовує електронні промені та ультрафіолетове світло для видалення пилу. Агенція повідомила, що ключовим моментом є те, що він не використовуватиме повітря для боротьби з місячним пилом.

Раніше ми повідомляли про те, що кисню на Місяці виявилося достатньо для 8 мільярдів людей.

  Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine