Дослідження зразків місячного реголіту, зібраних апаратом «Чан’е-5», показало, що вміст водню у ньому збільшується разом із широтою. Цей елемент потрапляє на Місяць із сонячним вітром і може вступати в реакцію з киснем, утворюючи воду.
Дослідження зразків «Чан’е-5»
Вчені з Китаю та Франції дослідили зразки місячного реголіту, доставленого на Землю апаратом «Чан’е-5». Вони виявили, що концентрація іонів водню у ньому значно вища, ніж у зразках, зібраних екіпажами місій Apollo.
Дослідники пов’язали це з тим, що «Чан’е-5» здійснив посадку в точці з більшою широтою, тобто ближче до полюса, ніж це робили американські астронавти. Температура тут складає 350 К в той час, як в місці посадки Apollo вона була 380 К.
На думку вчених, через це водень у високих широтах Місяця випаровується менш інтенсивно, ніж на екваторі. І його концентрація у цих місцях значно вища. Цілком можливо, що у реголіті приполярних областей його ще більше.
Звідки на Місяці водень і чому він такий важливий?
Іони водню потрапляють на Місяць разом із сонячним вітром і зв’язуються з поверхнею зерен реголіту. Однак попередні дослідження показали, що в міру того, як їх стає більше, розпочинається процес випаровування. Тож концентрація першого елементу періодичної таблиці після досягнення певної межі залишається незмінною.
Наявність іонів водню у складі реголіту важлива тим, що з часом вони реагують із киснем, утворюючи оксиди різних речовин та воду. І вміст цих продуктів реакції теж збільшується з широтою.
Насправді про хімічний склад реголіту в полярних областях Місяця ми знаємо тільки за результатами дистанційного зондування. Усі зразки, що доступні зараз для вивчення на Землі, відібрали ближче до екватора супутника.
Вода на Місяці
Ідея, що у приполярних кратерах можуть зберігатися чималі запаси води, висловлювалася вже давно. Нещодавно, вчені припустили, що і в реголіті за їхніми межами можуть ховатися чималі поклади, які лишилися ще з часів утворення Місяця. Тепер виявилося, що вода може утворюватися там прямо зараз.
Ці дані є надзвичайно важливими для майбутнього спорудження місячної бази. США та Китай розпочали перегони, хто зробить це першим, і навіть конкурують за найперспективніші ділянки. Цілком можливо, що нові дані зможуть вплинути на перебіг подій.
За матеріалами Рhys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine