Стародавні вулкани могли лишити на Місяці шари криги

Вчені підозрюють, що виверження вулканів на Місяці мільярди років тому могло викинути назовні чималу кількість води. Шари криги все ще можуть ховатися під поверхнею супутника.

Шари криги залишилися після вулканів
Під поверхнею Місяця можуть ховатися шари криги. Джерело: www.irishnews.com

Вулкани на стародавньому Місяці

Мільярди років тому на поверхні Місяця вивергалися вулкани, які разом із лавою та вуглекислим газом викинули у простір велику кількість водяної пари. Такого висновку дійшли вчені з Каліфорнійського університету у Боулдері, проаналізувавши низку досліджень включно з даними апарата «Чан’е-5».

Відповідно до цих даних темні ділянки місячної поверхні є затверділою лавою. При цьому виверження на нашому супутнику не припинилися майже одразу після його утворення, а продовжувалися від 4 до 2 млрд років тому.

Аналіз даних показує, що під час пікової активності виверження на Місяці відбувалися приблизно раз на 22 тисячі років. Оскільки сила тяжіння там значно менша за земну, то гази не осідали на поверхню, а залишалися деякий час над нею, формуючи тимчасову атмосферу.

Вулканізм на стародавньому Місяці
Вулканізм на стародавньому Місяці. Джерело: Space.com

Де шукати шари криги на Місяці

Вчені підрахували, що тимчасова атмосфера на Місяці після вивержень могла триматися приблизно 1000 років. Впродовж цього часу вона розсіювалася у космічному просторі. Але не повністю. Вчені підрахували, що водяна пара за цей час встигала осісти на поверхню у вигляді криги.

Розрахунки показують, що таким чином на Місяці могло зберегтися до 41 відсотка води. Вона могла утворити шари криги завтовшки у десятки метрів. З часом вони були присипані силікатними породами. Вчені розраховують, що знайдуть їх у приполярних областях Місяця. Вони можуть бути гарною основою для майбутньої бази на супутнику нашої планети.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine