Rocket Lab показала ступінь, що повернувся з космосу

Rocket Lab опублікувала кілька знімків, що демонструють перший ступінь ракети Electron, який повернувся на Землю. Він приводнився в океан, після чого його витягли з води та доставили на базу компанії.

Повторне використання першого ступеня Electron

У 2019 році Rocket Lab повідомила про намір повторно використовувати перші ступені своїх ракет. Спочатку компанія планувала досягти цієї мети за допомогою технології повітряного підхоплення. Ідея полягала в тому, що ступінь, який спускається на парашуті, буде підхоплюватися вертольотом, а потім повертатися на сушу. У такий спосіб фахівцям компанії вдалося б унеможливити його контакт із морською водою, здатною шкідливо вплинути на компоненти ракетної техніки.

Репетиція операції з вилову першого ступеня ракети Electron у повітрі. Джерело: Rocket Lab

Однак усі спроби лову ступенів закінчилися тим, що вони все одно потрапляли у воду. При цьому фахівці, які вивчили їх, дійшли висновку, що загалом вони непогано переносять цю процедуру. Після цього в Rocket Lab вирішили провести експеримент і перевірити, як перший ступінь Electron переживе приводнення в океан на парашуті.

Вилучений з океану ступінь

Експеримент із приводненням ступеня був проведений 24 березня 2023 року в межах місії The Beat Goes On. Її метою було виведення на орбіту пари супутників BlackSky. Перший ступінь Electron успішно відпрацював свою ділянку, відокремився від ракети та приводнився в Тихий океан. Після цього пошукове судно Rocket Lab підібрало його і доправило на завод компанії.

Витягування з океану першого ступеня ракети Electron. Джерело: Rocket Lab

Наразі фахівці Rocket Lab займаються вивченням ступеня, що повернувся з космосу. Згідно з попередньою оцінкою, встановлені на ньому двигуни Rutherford (найцінніший компонент агрегату) перебувають у відмінному стані. Опубліковані компанією знімки не демонструють слідів будь-якого явного пошкодження ступеня.

Витягнутий з океану перший ступінь ракети Electron. Джерело: Rocket Lab

Згідно із заявою Rocket Lab, інженери продовжать перевірку ступеня, щоб оцінити вартість робіт, необхідних для його підготування до нового польоту. Якщо ця сума виявиться прийнятною для компанії, вона повністю відмовиться від спроб його повернення з використанням вертольота.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine