Майбутнє Чумацького Шляху: астрономи показали наслідки зіткнення галактик

Використовуючи телескоп Gemini South, астрономи зазнімкували наслідки зіткнення двох галактик, яке сталося мільярд років тому. У його центрі розташована найближча відома нам пара надмасивних чорних дір.

Галактика NGC 7772. Джерело: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA

Зіткнення між галактиками є досить поширеними явищами у Всесвіті. У майбутньому така ж доля чекає і на наш Чумацький Шлях. Приблизно через п’ять мільярдів років він зіткнеться з галактикою Андромеди, й це призведе до утворення єдиної еліптичної галактики.

Наслідки такої події наочно демонструє знімок, зроблений телескопом Gemini South. На ньому зображена галактика NGC 7727.

NGC 7727 розташована на відстані близько 90 млн світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Водолія. На знімку видно величезні вихрові смуги міжзоряного пилу і газу, що нагадують свіжу цукрову вату, які огортають ядра галактик-прародительок, що зливаються. Вони оточені ланцюжком областей активного зореутворення і малорухомих пилових структур. Астрономам також вдалося розгледіти 23 об’єкти, які, найімовірніше, є молодими кулястими скупченнями.

Найбільш примітною частиною NGC 7727 є її галактичні ядра, що залишилися від вихідних галактик. Вони містять надмасивні чорні діри. Маса однієї з них становить 6,3 млн, а іншої — 154 млн мас Сонця. Вони розділені дистанцією в 1600 світлових років і поступово скорочують відстань між собою. Передбачається, що приблизно через 250 млн років вони зіллються в єдиний об’єкт, що супроводжуватиметься утворенням потужних гравітаційних хвиль.

На думку астрономів, NGC 7727 почала формуватися мільярд років тому, коли пара спіральних галактик втягнулася в космічний «танок». Зорі й туманності, що їх складають, розліталися і знову стягувалися одна до одної під дією гравітації, поки не утворився той нерівний сплутаний вузол, що зображений на знімку.

За матеріалами https://noirlab.edu.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Гравітація у космосі може працювати не так, як ми думаємо
Космічне пограбування: астрономи розкрили таємницю зниклого галактичного газу
На вершині світу: місія Polaris Dawn побила півстолітній рекорд висоти
Boeing Starliner повернувся на Землю з двома скафандрами
Чи виникла карликова планета Церера в поясі астероїдів?
Пес Ілона Маска став індикатором невагомості на борту Polaris Dawn
Суперземлі не можуть виникати біля зір із низькою металічністю
Дует гігантів: Hubble зазнімкував пару надмасивних чорних дір
Нейромережа Inception наблизила науковців до розгадки природи темної матерії
На орбіті: запуск місії Polaris Dawn завершився успіхом