Астрономи знайшли нову майже повністю темну галактику

Галактика Нубе, яку нещодавно відкрили астрономи під час огляду неба IAC Stripe 82 Legacy, виявилася майже повністю темною. Вона має розмір, порівнюваний із Малою Магеллановою Хмарою, але при цьому практично не випромінює світла у видимому діапазоні.

Галактика Нубе
Галактика Нубе. Джерело: phys.org

Майже темна галактика

Група астрономів під керівництвом Міреї Монтес з Університету Ла-Лагуна (Іспанія) недавно відкрила дивовижну зоряну систему, яка отримала назву Нубе. Вони реалізували проєкт IAC Stripe 82 Legacy, метою якого є пошук надзвичайно слабких об’єктів у смузі шириною 2,5 градуси, яка розташована у південній частині небесної сфери паралельно до екватора.

Ця зоряна система належить до типу, який так і називається — «майже темні галактики». Ці системи мають достатньо великі маси, але при цьому вкрай низьку яскравість. Часто у видимій частині спектра їх взагалі не буває видно.

При цьому майже темні галактики не треба плутати із зоряними системами, у яких багато темної матерії чи газу та пилу. Переважно вони мають низьку яскравість саме через те, що їхні зорі достатньо рідкісні та тьмяні.

Чим цікаве нове відкриття

Галактика Нубе розташована на відстані 350 млн св. років від нас. Її маса оцінюється у 390 млн сонячних, а діаметр — у 22 500 св. років. Крім того, її оточує гало у 26 млрд сонячних мас. На перший погляд може здатися, що це багато, але насправді стільки важить значно менше за розміром Мала Магелланова Хмара, яка є супутницею Чумацького Шляху.

Проте саме розмір здивував вчених найбільше. Нубе набагато більша за будь-яку раніше відому майже темну галактику. За своїм розміром вона наближається до ультрадифузних систем. Вони мають діаметр, порівнюваний із Чумацьким Шляхом, проте містять лише 1 відсоток його світил.

Нова система принаймні у 10 разів тьмяніша за будь-яку з них. Однак із чим пов’язані такі особливості Нубе, дослідники сказати не можуть. Можливо, відіграють роль початкові умови її формування, а можливо — фактори, які діяли впродовж її еволюції, що тривала 10 млрд років.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine