З нагоди завершення 2023 року редакція The Universe Space Tech підготувала для вас традиційну добірку з найбільш видовищних знімків з космічної та астрономічної тематики, які були опубліковані за минулі дванадцять місяців. На них можна побачити метеори, комети, політ Starship, південний полюс Місяця, епічне сонячне затемнення і багато, багато іншого.
Зоряний джекпот

Приголомшливий знімок, зроблений австрійським астрофотографом Ніколасом Реммельтом. Йому вдалося одночасно зазнімкувати метеорний потік Персеїди, Чумацький Шлях і Альпи.
Гігантський протуберанець на Сонці

Відомі астрофотографи Ендрю МакКарті та Джейсон Гензель поєднали свої зусилля, щоб створити зображення Сонця. Результатом їхньої колаборації став епічний 140-мегапіксельний портрет нашої зорі. На ньому можна побачити гігантський протуберанець висотою в 120 тисяч км. Це приблизно вдесятеро більше за діаметр нашої планети.
В кільці вогню

14 жовтня жителі Північної та Південної Америки спостерігали рідкісне небесне явище — кільцеподібне сонячне затемнення також відоме, як кільце вогню. Одна з найбільш видовищних світлин цієї події була зроблена в Бразилії фотографом Марсело Мараньї. На ній можна побачити олімпійського чемпіона Італо Феррейра. Підготовка і точний розрахунок місця та часу цієї фотосесії зайняли кілька місяців.
Пуск надрукованої на принтері ракети

Це зображення демонструє пуск ракети Terran 1, що відбувся 22 березня. Її головна особливість полягає в тому, що 85% компонентів було надруковано за допомогою 3D-принтера. А незвичайний фіолетово-блакитний колір полум’я пояснюється тим, що як пальне Terran 1 використовувала метан. На жаль, ракета так і не зуміла вийти на орбіту, що, втім не скасовує краси знімка.
Схід Місяця над Надзвичайно Великим телескопом

Схід Місяця над місцем будівництва Надзвичайно Великого телескопа ESO. Після введення в експлуатацію він стане найпотужнішою оптичною обсерваторією на Землі. На знімку можна побачити 80-метровий купол, що будується, в якому буде розміщено головне дзеркало телескопа.
Приречений Фобос

Знімок Фобоса, зроблений місією Mars Express і оброблений британським астроентузіастом Андреа Лаком. Приблизно через 30 млн років цей невеликий місяць настільки наблизиться до Марса, що буде розірваний його гравітацією.
Сонячне затемнення: вид з Місяця

20 квітня на Землі спостерігалося гібридне сонячне затемнення. Воно було зазнімковане японським зондом «Хакуто-R», який у той момент готувався до посадки на Місяць. Знімок демонструє добре помітну місячну тінь на земній кулі.

Комета Нішімура

У вересні 2023 року земне небо на кілька тижнів прикрасила комета Нішімура. Один із найбільш видовищних знімків її візиту був зроблений чеським астрофотографом Петром Горалеком. Він зазнімкував хвостату гостю в небі над Словаччиною.
Ведмідь на Марсі

Незвичайна геологічна формація на Марсі, що нагадує голову ведмедя. Знімок був зроблений місією MRO.
Несподівана Андромеда

Цей знімок став переможцем щорічного престижного конкурсу астрофотографії Astronomy Photographer of the Year. На ньому зображена галактика Андромеда. Поруч із нею видно величезну блакитну плазмову дугу, про існування якої до цього не було відомо астрономам.
Крабоподібна туманність

Знімок Крабоподібної туманності, зроблений космічним телескопом James Webb. Це залишок знаменитої наднової, що спалахнула на земному небі 1054 року.
Серце загиблої зорі

Планетарна туманність Кільце очима телескопа James Webb. Вона утворилася внаслідок скидання своїх зовнішніх шарів червоним гігантом, який у далекому минулому нагадував наше Сонце.
Осінні барви туманності Душа

Емісійна туманність Westerhout 5, також відома як туманність Душа. На зробленому телескопом Hubble сяючому знімку, залитому яскраво-червоним світлом, можна побачити безліч цікавих об’єктів, зокрема газову кулю, яка вільно плаває та випаровується (frEGG). Це маленька темна область у формі пуголовка у верхньому лівому кутку в центрі. У майбутньому вона може дати початок новій зоряній системі.
На верхівці Super Heavy

Підготовка прискорювача Super Heavy до майбутнього польоту. Людина на верхівці дає уявлення про розміри ступеня та ангара, в якому проводиться його складання.
Зліт Starship

Однією з головних подій 2023 року стали орбітальні тести надважкої космічної системи Starship. Цей знімок був зроблений під час її другого польоту, що відбувся 17 листопада 2023 року.
33 двигуни Raptor

Ще одне зображення, отримане під час другого польоту Starship. Воно демонструє одночасну роботу 33 двигунів Raptor на прискорювачі Super Heavy. Ще жодна ракета в історії не мала такої кількості силових агрегатів.
«Перше світло» телескопа Euclid

У 2023 році ESA запустило космічний телескоп Euclid, який займеться вивченням історії еволюції Всесвіту. Апарат уже передав на Землю свої перші зображення. Найефектніше з них демонструє спіральну галактику IC 342. Вона розташована на відстані 11 млн світлових років від Землі.
Зіткнення далеких галактик

Це одне з найбільш детальних зображень Всесвіту в історії. Воно було отримано шляхом об’єднання даних, зібраних у видимому та інфрачервоному діапазоні телескопами Hubble та James Webb. Світлина демонструє процес зіткнення двох галактичних скупчень, що знаходяться на відстані 4,3 млрд км від Землі.
У тіні Місяця

Це унікальне зображення було отримано шляхом комбінації знімків апарата LRO та південнокорейського зонда «Данурі». На борту останнього встановлено камеру ShadowCam, призначену для знімкування вічно затінених полярних кратерів. Вона дала змогу вперше в історії побачити, що приховує південний полюс Місяця.
Астероїд Дінкінеш та його супутник

1 листопада зонд Lucy здійснив проліт астероїда Дінкінеш. Візит подарував сюрприз. Вивчивши зроблені зондом знімки, вчені з’ясували, що у Дінкінеша є супутник.

Зоряний пологовий будинок

Молекулярна хмара Ро Змієносця. Вона розташована на відстані 390 світлових років від Землі та являє собою темну туманність, усередині якої просто зараз народжуються нові зорі. Знімок було зроблено на честь першої річниці початку роботи космічного телескопа James Webb.
Схід Землі

На початку січня 2023 року південнокорейський зонд «Данурі» вийшов на орбіту навколо Місяця. Незабаром після цього він надіслав дивовижне зображення, що демонструє схід нашої планети над місячною поверхнею.
Анатомія загиблої зорі

На цьому знімку телескопа James Webb можна побачити Кассіопею А: один із найвідоміших і найближчих до Землі залишків наднових. Його діаметр становить близько 10 світлових років і він все ще продовжує розширюватися зі швидкістю 4 – 6 тисяч км/с.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine