Космічна колаборація: Hubble та James Webb створили найяскравіший знімок Всесвіту

NASA опублікувала одне з найбільш детальних зображень Всесвіту. Воно було отримано шляхом об’єднання даних, зібраних у видимому та інфрачервоному діапазоні телескопами Hubble та James Webb (JWST).

Грандіозне зіткнення галактичних скупчень

Знімок космічного тандему демонструє структуру, відому під позначенням MACS0416. Вона розташована на відстані 4,3 млрд світлових років від Землі та являє собою пару галактичних скупчень, які перебувають у процесі зіткнення одне з одним.

Спільне зображення телескопів Hubble та James Webb, що демонструє зіткнення двох скупчень галактик. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI, J. Diego (Instituto de Física de Cantabria, Spain), J. D’Silva (U. Western Australia), A. Koekemoer (STScI), J. Summers & R. Windhorst (ASU), and H. Yan (U. Missouri)

Мультиспектральне знімкування двох телескопів дало змогу розкрити низку деталей, які до цього вислизали від погляду астрономів. Серед них безліч галактик за межами скупчення та розсип фонових джерел, які змінюються з часом, що, ймовірно, пов’язано з ефектом гравітаційного лінзування.

Для створення зображення найкоротші довжини хвиль світла були пофарбовані в синій колір, найдовші — в червоний, а проміжні — в зелений. Широкий діапазон довжин хвиль (від 0,4 до 5 мкм) дозволив отримати особливо яскравий галактичний пейзаж.

Ці кольори дають уявлення про відстань між галактиками: найблакитніші галактики розташовані відносно недалеко від нас і часто демонструють інтенсивне зореутворення, що найкраще видно приладам Hubble, тоді як червоніші галактики, зазвичай, перебувають на більшій відстані та найкраще виявляються інструментами JWST. Деякі галактики здаються дуже червоними ще й тому, що в них міститься велика кількість космічного пилу, який поглинає блакитніші кольори зоряного світла.

«Жахлива» зоря на краю Всесвіту

Попри всю свою красу, знімок скупчення був зроблений з конкретною науковою метою — пошуку транзієнтних об’єктів, які різко змінюють свою яскравість з плином часу. Загалом, астрономи знайшли 14 таких об’єктів. Дванадцять із них розташовані в трьох галактиках, сильно збільшених гравітаційним лінзуванням і являють собою окремі зоряні системи. Решта дві події, найімовірніше, є надновими.

Галактичне скупчення MACS0416. На врізці показана зоря Мотра. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI, J. Diego (Instituto de Física de Cantabria, Spain), J. D’Silva (U. Western Australia), A. Koekemoer (STScI), J. Summers & R. Windhorst (ASU), and H. Yan (U. Missouri)

Серед виявлених астрономами транзієнтів, особливо вирізняється один. Він розташований у галактиці, що існувала через 3 млрд років після Великого вибуху. Гравітація скупчення посилила його світло в 4 тисячі разів, зробивши можливим проведення спостереження. Дослідники назвали його Мотра. На їхню думку, він являє собою зоряну систему, що складається з червоного та блакитного надгігантів.

Посилення світла зорі в 4 тисячі разів незвичне навіть для такого масивного галактичного скупчення. Тому астрономи вважають, що в ньому взяв участь ще один об’єкт масою від 10 тисяч до мільйона сонячних, який виконав роль додаткової гравітаційної лінзи. Можливо, це кулясте зоряне скупчення.

За матеріалами https://esawebb.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine