Hubble зазнімкував рідкісну галактику

Астрономи, які працюють із телескопом Hubble, опублікували новий знімок. На ньому зображено ядро галактики NGC 4753, що має незвичайний вигляд.

Лінзоподібна галактика NGC 4753. Джерело: ESA/Hubble & NASA, L. Kelsey

Зазнімкована Hubble галактика, розташована на відстані 60 млн світлових років від Чумацького Шляху у напрямку до сузір’я Діви. Вона привертає інтерес астрономів завдяки характерним темно-коричневим смугам, що оточують її ядро.

NGC 4753 класифікується як лінзоподібні галактики. Такі об’єкти являють собою перехідний етап між спіральними та еліптичними галактиками. Як і спіральні галактики, вони мають диск і балдж. Водночас у них не проглядається спіральної структури. Інша важлива відмінність полягає у складі зоряного населення. Зазвичай лінзоподібні галактики вже витратили більшу частину запасів газу. Тому швидкість зореутворення в них знижена. Лінзоподібні галактики здебільшого населені старими світилами, що ріднить їх з еліптичними галактиками.

Зображення Hubble цікаве тим, що являє собою найдетальніший на сьогодні погляд на лінзоподібні галактики, що демонструє складні пилові структури в її ядрі. На думку астрономів, NGC 4753 утворилася внаслідок злиття з прилеглою карликовою галактикою, що сталося приблизно 1,3 мільярда років тому. Пилові смуги в ядрі NGC 4753 з’явилися внаслідок цієї події.

Наразі вважається, що більша частина маси лінзоподібних галактик на кшталт NGC 4753 зосереджена в їхніх гало у вигляді т. зв. темної матерії. Темна матерія — це форма матерії, яка не бере участі в електромагнітній взаємодії, через що її неможливо спостерігати безпосередньо. Вважається, що на неї припадає близько 85% усієї матерії у Всесвіті.

З огляду на її низьку щільність і складну структуру, NGC 4753 також становить науковий інтерес для перевірки різних теорій формування лінзоподібних галактик. Крім того, в ній сталися два спалахи наднових типу Ia. Вони використовуються астрономами як стандартні свічки для вимірювання відстаней у Всесвіті.

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна