Різноманітні телескопи ведуть спостереження на різних довжинах хвиль спектру, розкриваючи неймовірні деталі небесних об’єктів. Нещодавно завдяки об’єднаним зусиллям двох космічних телескопів: Hubble і James Webb було створене захоплююче зображення скупчення тисяч галактик. Нічого подібного було би неможливо отримати за допомогою лише одного інструмента.
Телескоп Hubble веде зйомку в оптичному діапазоні електромагнітних хвиль, позначеному на зображенні синім і блакитним кольорами. Натомість James Webb використовує інфрачервоний діапазон, відображеним відтінками жовтого та червоного. Зелені відтінки представляють частини спектра, видимі обома телескопами.
Скупчення MACS0416, розташоване приблизно в 4,3 млрд світлових років від Чумацького Шляху, фактично складається з пари галактичних скупчень, які перебувають у процесі злиття і врешті об’єднаються в єдиний гігантський об’єкт. Протягом останнього десятиліття Hubble вивчав це скупчення, розшукуючи віддалені галактики — це завдання тепер виконує James Webb завдяки більш потужному обладнанню.
«Ми прозвали MACS0416 галактичним скупченням «Різдвяна ялинка» через його яскраві та барвисті вогники», — пояснив астроном Хаоцзін Ян із Університету Міссурі.
Загадкова «Мотра»
Крім естетичної цінності, дані James Webb дозволяють вивчати транзієнти — об’єкти що змінюють яскравість із часом, наприклад, завдяки гравітаційному лінзуванню. Інший відомий приклад — наднові. Усього на зображенні виявлено 14 подібних об’єктів.
Але найцікавішим виявився об’єкт, який через його «моторошну природу» вчені назвали «Мотра» — на честь гігантського монстра з японських кінофільмів про Годзілу. Цей об’єкт розташований у галактиці, що існувала приблизно через 3 млрд років після Великого вибуху. На знімку вона виглядає тонкою червоною «ниткою», спотвореною гравітаційним лінзуванням та збільшеною в 4000 разів. Найвірогідніше пояснення такого збільшення полягає в тому, що перед нею є додаткова «міні-лінза», точна природа якої лишається невідомою.
Раніше ми повідомляли про те, як телескоп James Webb перевершив рекорд Hubble.
За матеріалами NASA
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine