Телескоп James Webb не зміг знайти ознаки життя на далекій екзопланеті

Нове дослідження вказує на те, що минулого року James Webb так і не зміг знайти ознаки життя на планеті K2-18b. Проте вчені закликають не засмучуватися з цього приводу, оскільки це зовсім не означає, що ми одні у Всесвіті.

James Webb не знайшов ознаки життя на планеті K2-18b попри наявність на ній океанів
James Webb не знайшов ознаки життя на планеті K2-18b, попри наявність на ній океанів. Джерело: phys.org

Повідомлення про ознаки життя на K2-18b

Нещодавні повідомлення про те, що космічний телескоп NASA James Webb виявив ознаки життя на далекій планеті K2-18b, цілком зрозуміло, викликали хвилювання. Проте нове дослідження ставить під сумнів цей висновок, а також встановлює межу чутливості інструменту до газів біогенного походження.

Дослідження науковців з Університетського коледжу Ріверсайду, опубліковане в The Astrophysical Journal Letters, може розчарувати ентузіастів позаземного життя, але не виключає можливості його відкриття в найближчому майбутньому.

У 2023 році з’явилися обнадійливі повідомлення про наявність біосигнатурного газу в атмосфері планети K2-18b, яка демонструє кілька ознак, що вказують на можливість життя.

Землеподібні екзопланети

Багато екзопланет, тобто планет, що обертаються навколо інших світил, нелегко порівняти із Землею. Їхні температури, атмосфери та кліматичні умови не дозволяють уявити життя земного типу на них. Однак K2-18b дещо інша.

«Ця планета отримує майже стільки ж сонячної радіації, скільки й Земля. І якщо прибрати атмосферу як фактор, K2-18b має температуру, близьку до звичної нам, що також є ідеальною для пошуку життя», — говорить науковий співробітник проєкту UCR і автор статті Шан-Мін Цай (Shang-Min Tsai). Атмосфера цього світу складається переважно з водню, на відміну від нашої на основі азоту. Проте є припущення, що K2-18b має водні океани, подібні до земних.

Минулого року команда з Кембриджу за допомогою JWST виявила в атмосфері K2-18b метан і вуглекислий газ — інші елементи, які можуть вказувати на ознаки життя.

Ознаки життя на планеті K2-18b

«Особливістю з точки зору пошуку життя стало те, що минулого року ці дослідники повідомили про попереднє виявлення диметилсульфіду в атмосфері цієї планети, який виробляється океанічним фітопланктоном на Землі», — сказав Цай.

Оскільки дані телескопа були непереконливими, дослідники хотіли зрозуміти, чи може накопичитися достатня кількість диметилсульфіду, щоб її можна було виявити на K2-18b, яка розташована на відстані близько 120 світлових років від Землі. Як і на будь-якій іншій планеті на такій відстані, отримати фізичні зразки атмосферних хімічних речовин неможливо.

Можливості телескопа

На основі комп’ютерних моделей, які враховують фізику і хімію диметилсульфіду, а також атмосферу на основі водню, дослідники виявили, що навряд чи дані свідчать про присутність цього газу. «Сигнал сильно перекривається метаном, і ми вважаємо, що виділення DMS із метану виходить за межі можливостей цього інструменту», — сказав Цай.

Однак дослідники вважають, що диметилсульфід може накопичуватися до рівнів, які можна виявити. Для цього планктон або інша форма життя має виробляти в 20 разів більше DMS, ніж присутня на Землі.

Виявлення життя на екзопланетах є складним завданням, враховуючи їхню відстань від Землі. Щоб знайти DMS, телескопу James Webb знадобиться інструмент, здатний краще виявляти інфрачервоні хвилі в атмосфері, ніж той, що використовувався минулого року. На щастя, телескоп використає такий інструмент пізніше цього року, що дозволить остаточно з’ясувати, чи існує на K2-18b диметилсульфід.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine