James Webb показав раніше небачені деталі туманності Кільце: фото

Туманність Кільце — це типовий представник планетарних туманностей, розташований на відстані близько 2500 світлових років у сузір’ї Ліри. Цей об’єкт, також відомий як Messier 57, M57 та NGC 6720, був відкритий французькими астрономами Антуаном Дарк’є де Пеллепуа та Шарлем Мессьє в 1779 році. Двоє астрономів натрапили на туманність Кільце, коли намагалися вивчити шлях комети Боде, яка пролетіла дуже близько до неї, рухаючись через небо. 21 серпня 2023 року вчені оголосили, що космічний телескоп James Webb знову досягнув успіху, отримавши неймовірно деталізовану світлину культового космічного гало.

Messier 57
Нові світлини відомої туманності Messier 57, отримані за допомогою космічного телескопа NASA James Webb, які надають надзвичайно високу просторову роздільну здатність та спектральну чутливість. Авторство: ESA/Webb, NASA, CSA

Не слід плутати це з одним із перших зображень JWST, туманністю Південне Кільце. Туманність Кільце є одним із найвідоміших прикладів планетарних туманностей. Однак ці об’єкти насправді не мають нічого спільного з планетами. Планетарні туманності — це, по суті, області космічного газу і пилу, які утворюються із зовнішніх оболонок зір, що помирають.

«Раніше планетарні туманності розглядалися як прості круглі об’єкти зі згасаючою зіркою в центрі. Їх назвали планетарними туманностями через їхній нечіткий, схожий на планету, вигляд у маленьких телескопах», — розповідає Роджер Вессон з Кардіффського університету.

NIRCam
На знімку, зробленому камерою NIRCam, особливо вражають складні деталі ниткоподібної структури внутрішнього кільця. Авторство: ESA/Webb, NASA, CSA

Кілька тисяч років тому Messier 57 була червоним гігантом, який втратив більшу частину своєї маси. Як своєрідне прощання, гаряче ядро тепер іонізує викинутий газ, і туманність видає кольорове світло.

Сучасні спостереження показують, що більшість планетарних туманностей мають неймовірно складну структуру. Постає питання: як сферична зоря формує такі складні, неправильні структури? Туманність Кільце — ідеальна ціль для розгадування цієї загадки. Вона розташована досить близько і має високу яскравість. Її можна побачити навіть у бінокль в ясні літні ночі на півночі та великій частині південного напрямку.

Детальний погляд на структуру Messier 57

Туманність Кільце має форму викривленого пончика. Наш огляд спрямований майже прямо на один із полюсів цієї структури. Хоча центр цього пончика може здатися порожнім, насправді він наповнений матерією нижчої щільності, яка рухається як у нашому напрямку, так і в протилежному, створюючи форму, подібну до м’яча для регбі, встрягнутого в центральну щілину пончика.

MIRI
На фотографії, отриманій інструментом MIRI, можна розгледіти деталі концентричних об’єктів у зовнішніх ділянках кільця туманності. Авторство: ESA/Webb, NASA, CSA

У туманності Кільце міститься близько 20 тис. щільних молекулярних хмар, багатих воднем. Водночас внутрішній регіон відзначається наявністю гарячого газу. Основний обідок має тонке кільце, яке складається з випромінювання вуглецевих молекул, відомих як поліциклічні ароматичні вуглеводні.

По всьому периметру основного кільця розташовані приблизно десять концентричних дуг. Припускається, що ці дуги виникли внаслідок взаємодії центральної зорі з маломасивним супутником, що обертається на відстані, схожій на відстань від Землі до Плутона.

Найяскравіша частина туманності — це кольорове головне кільце. Воно складається з газу, викинутого центральною зорею, котра перебуває на шляху стати білим карликом — маленьким, щільним і гарячим тілом, яке є фінальною стадією еволюції для світил, подібних нашому Сонцю.

Туманності на кшталт Messier 57, є своєрідною астрономічною археологією, дозволяючи астрономам дізнатися більше про зорю, яка породила цей величезний туман.

Раніше ми повідомляли про те, як James Webb розгледів найдальшу зорю у Всесвіті.

За матеріалами webbtelescope.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета
Перлина в космічному океані: місія JUICE зазнімкувала Землю з відстані в п’ять мільйонів кілометрів
Розсекречені результати радіаційного опромінення всередині капсули Orion
Космічний танок: зіткнення галактик Arp 107 очима James Webb
У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа