James Webb зазнімкував велетенський зоряний пологовий будинок у сусідній галактиці

Астрономи використали космічний телескоп James Webb, щоб зазнімкувати туманність NGC 604. Це один із найбільших зоряних пологових будинків в околицях Чумацького Шляху.

Гігантські зорі Галактики Трикутника

Туманність NGC 604 розташована в Галактиці Трикутника. Це спіральна галактика, яка розташована на відстані 2,7 млн світлових років від нашої. За ідеальних умов спостереження її можна помітити на земному небі. Це робить її найвіддаленішим об’єктом, який у теорії можна побачити неозброєним оком.

Попри те, що Галактика Трикутника менша за нашу, вона багата регіонами активного зореутворення, найбільшим з яких є туманність NGC 604. Її діаметр становить 1500 світлових років, що більш ніж у сорок разів перевищує розмір знаменитої туманності Оріона. Якщо продовжувати порівняння, то NGC 604 у 6300 разів яскравіша. Якби вона перебувала на місці туманності Оріона, то її світло б затьмарювало Венеру.

Це пояснюється тим, що всередині NGC 604 ховається понад 200 новонароджених зір спектральних класів B і О. Це найгарячіші та наймасивніші світила Всесвіту. Маси зір класу О можуть перевершувати сонячну більш ніж у сто разів. Наш Чумацький Шлях не містить жодного схожого скупчення. Не дивно, що туманність NGC 604 викликає великий інтерес астрономів, які намагаються розкрити секрети зореутворення. Для цього вони залучили JWST.

NGC 604 на знімках телескопа James Webb

Зображення, отримане камерою ближнього інфрачервоного діапазону NIRCam, демонструє нитки та згустки яскраво-червоного кольору, що виходять з областей, які нагадують просвіти або великі бульбашки. Вони були «вирізані» в навколишніх газопилових хмарах зоряними вітрами. Біло-блакитне світіння відповідає випромінюванню іонізованого водню.

Туманність NGC 604 у ближньому інфрачервоному діапазоні. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI

Що стосується яскравих смуг помаранчевого кольору, то вони позначають присутність органічних молекул, відомих як поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАВ). Цей матеріал відіграє важливу роль у міжзоряному середовищі та формуванні зір і планет, але його походження залишається загадкою. Області насиченого червоного кольору, що оточують просвіти, позначають молекулярний водень. Цей холодніший газ — ідеальне середовище для формування зір.

Зображення, отримане JWST у середньому інфрачервоному діапазоні, демонструє менше зір. Це пояснюється тим, що гарячі зорі випромінюють набагато менше світла на цих довжинах хвиль. Натомість ми можемо побачити великі хмари холоднішого газу та пилу.

Туманність NGC 604 у середньому інфрачервоному діапазоні. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI

На знімок також потрапили червоні надгіганти Галактики Трикутника. Це зорі, що вмирають, чий діаметр у сотні разів перевищує діаметр нашого Сонця, але які холодніші за нього. Крім того, ми можемо побачити блакитні нитки речовини, що позначають присутність ПАВ.

За матеріалами https://science.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine