Приречений Фобос (фото)

Британський астроентузіаст Андреа Лак опублікував вельми ефектні зображення, отримані ним під час обробки знімків місії Mars Express. Вони демонструють супутник Фобос над марсіанською поверхнею.

Фобос над Марсом. Джерело: ESA/DLR/FUBerlin/AndreaLuck

Фобос є найбільшим із двох марсіанських супутників. Його діаметр становить 22 км. Тривалий час вважалося, що разом із Деймосом він є об’єктом Головного поясу астероїдів, колись захопленим Марсом. Але останнім часом у науковій спільноті набрала популярності гіпотеза, згідно з якою супутники «зібралися» на ареоцентричній орбіті з речовини, вибитої з поверхні Червоної планети під час якогось великого зіткнення.

Головною особливістю Фобоса є його орбіта. Річ у тім, що вона проходить на відстані всього 6 тисяч км від марсіанської поверхні. Таким чином Фобос є найближчим до планети природним супутником Сонячної системи.

Щобільше, Фобос поступово наближається до Червоної планети. Марсіанська гравітація вже чинить на нього помітний вплив — міжпланетні апарати зазнімкували низку борозен на поверхні Фобоса. Коли ж супутник перейде межу Роша, то він буде просто розірваний. За різними оцінками, це станеться через 30 – 50 млн років.

Фобос над Марсом. Джерело: ESA/DLR/FUBerlin/AndreaLuck

Катаклізм призведе до того, що Марс тимчасово набуде кільце, яке, можливо, навіть перевершить знамениті кільця Сатурна. Втім, з часом утворені під час руйнування Фобоса уламки, впадуть на Марс. Після цього у Червоної планети залишиться лише один природний супутник.

Нагадаємо, що 2024 року JAXA збирається відправити до Фобоса місію MMX. Вона повинна буде доставити на Землю зразок його речовини, що дасть змогу дати відповідь на питання про походження супутника.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір