Фобос та Деймос не можуть бути уламками зруйнованого супутника

Марсіанські супутники Фобос та Деймос не можуть бути уламками, що залишилися від руйнування більшого тіла. Про це свідчать результати недавнього дослідження, опублікованого міжнародною командою астрономів.

Таємниця походження Фобоса та Деймоса

Походження Фобоса та Деймоса є давньою загадкою для астрономів. Спочатку вважалося, що вони є астероїдами, захопленими гравітацією Марса. На це вказує неправильна форма супутників і те, що спектр поверхні схожий на спектри багатьох астероїдів.

Фобос та Деймос. Джерело: NASA

Але згодом астрономи накопичили достатньо даних, які свідчать про те, що марсіанські місяці навряд чи є захопленими тілами. Тому вчені висунули кілька альтернативних гіпотез. За однією з них (т. зв. імпактна версія) Фобос та Деймос утворилися з матеріалу, вибитого з поверхні Червоної планети, внаслідок падіння великого астероїда. По іншій — вони є уламками, які залишилися після руйнування більшого супутника.

Міжнародна команда дослідників вирішила перевірити останнє припущення. Вчені створили низку симуляцій, які показали, що за подібного сценарію, з ймовірністю більш ніж 90%, Фобос та Деймос зіткнулися б між собою протягом лише 100 тисяч років після розпаду початкового тіла. Ця подія повинна була спричинити утворення кільця, залишки якого спостерігалися б донині.

Місія MMX

Загадка походження марсіанських супутників може бути відкрита японською місією MMX (Martian Moons eXploration), запуск якої запланований на 2024 рік. Її основною метою стане Фобос. Апарат повинен висадити на поверхню супутника планетохід, а також взяти та доставити на Землю зразок його ґрунту.

JAXA
Японська місія JAXA до супутників Марса. Фото: JAXA

Вчені сподіваються, що доставлена MMX спроба, допоможе розкрити загадку походження Фобоса та Деймоса. Якщо її ізотопний аналіз покаже збіг з ізотопним складом марсіанського ґрунту, це стане вагомим аргументом на користь імпактної версії.

Раніше ми публікували відео сонячного затемнення на Марсі за участю Фобоса.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine