Вчені опублікували фото Меркурія, зроблені BepiColombo, а пожежу на «вежах Бойка» видно з космосу: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: Астроном зняв відео величезного пострілу плазми на Сонці заввишки 20 тисяч км. Поклади глини свідчать про придатність стародавнього Марса для життя, а ми розповідаємо про найбільший викид енергії в іншій галактиці з часів Великого вибуху.

Поклади глини свідчать про придатність стародавнього Марса для життя

Дослідження долини Ладон, що розташована в межах марсіанської Перлинної землі, дозволили відкрити значні поклади глиноподібних матеріалів. Вони утворювалися у період від 3,8 до 2,5 млрд років тому. Це свідчить про наявність рідкої води в той час. Учені знайшли значні поклади глиноподібних порід на Марсі. Для цього вони використали дані приладів High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE), Context Camera (CTX) та Compact Reconnaissance Imaging Spectrometers for Mars (CRISM), які розміщені на космічному апараті Mars Reconnaissance Orbiter.

Пожежу на захоплених бурових платформах у Чорному морі видно з космосу

Минулого тижня по захопленим росіянами бурових платформах «Чорноморнафтогазу» був завданий ракетний удар. Ворог не публікує фото наслідків обстрілу. Але знімки супутників американської Національної аерокосмічної адміністрації (NASA) показують, що на бурових платформах виникла сильна пожежа.

Астроном зняв дивовижне відео «пострілу» плазми на Сонці на висоту 20 тис. км

Приголомшливе відео гігантського закрученого плазмового вихору на Сонці зняв астроном-аматор Аполлон Ласкі. Дивовижні кадри показують гарячий сонячний смерч заввишки 20 тис. км. Викид є частиною штормової системи нашого світила. Він був досить великим, щоб спалити нашу планету, якби вона опинилася занадто близько. На щастя, виверження було спрямоване не у бік Землі. Фактично, більша частина викиду плазми впала назад на поверхню Сонця. Решта сонячної матерії, набравши достатню кінетичну енергію, була викинута в космос.

Новини ринку

Вітрові щити VLT. Джерело: ESO/F. Rodríguez

Зашторено! За високотехнологічними вітровими щитами VLT

Представлений знімок зроблено всередині однієї з веж Дуже Великого телескопа Європейської Південної обсерваторії (VLT ESO) — найбільшої за загальною площею дзеркал оптичної обсерваторії на Землі. Зображення демонструє систему вітрових щитів, які мають висоту приблизно пів метра. Вони відіграють життєво важливу роль у роботі VLT.

Башти та куполи основних телескопів комплексу VLT виконують ключове завдання у захисті їхньої «начинки» від зовнішніх факторів: вітру, дощу, піску та пилу. Але й самі ці великі конструкції можуть створювати проблеми для астрономів. Повітря всередині веж може завихрюватися, створюючи турбулентні потоки (віддалено схожі на ті, через які трясеться літак у польоті). Вони, своєю чергою, здатні розмивати телескопічні зображення.

CAPSTONE: перший крок на шляху до навколомісячної станції

27 червня з новозеландського космодрому Махія має відбутися дуже примітний запуск. Ракета Electron відправить до Місяця супутник CAPSTONE. У разі успіху ця місія увійде в історію відразу з кількох причин. Головне завдання супутнику полягає у перевірці майже прямолінійної гало-орбіти (Near-Rectilinear Halo Orbit, NRHO) із центром біля точки Лагранжа L₂ системи Земля-Місяць. Апарат, що знаходиться на ній, буде наближатися на 3 тис. км до південного місячного полюса в перицентрі, а в апоцентрі — віддалятися на 70 тис. км.

James Webb допоможе уточнити кількість галактик у Всесвіті

Першим приладом, що допоміг підрахувати хоч би приблизне число галактик з наукової точки зору, був телескоп Hubble. У 1995 році астрономи направили «космічне око» на порожню область у сузір’ї Великої Ведмедиці та збирали світло впродовж десяти днів. Результатом стало отримання знімка приблизно трьох тисяч слабких галактик на одному кадрі. Світлина була названа Hubble Deep Field («Глибоке Поле Габбла»). Ці об’єкти були найдальшими з усіх, які коли-небудь бачили у Всесвіті на той час.

Загалом Hubble виявив у Всесвіті майже 100 млрд галактик . Однак після того, як James Webb запрацює на повну силу, це число, ймовірно, збільшиться до 200 млрд. Причому вчені не впевнені, що навіть така оцінка галактик стане остаточною цифрою.

Цікаве

Знімок Меркурія, зроблений під час другого прольоту апарата BepiColombo (анотована версія). Джерело: ESA/BepiColombo/MTM

Фото дня: Меркурій очима BepiColombo

Група супроводу місії BepiColombo опублікувала перше зображення Меркурія, отримане під час другого прольоту планети, що відбувся 23 червня. Знімок був зроблений однією з селфі-камер апарата з відстані 920 км. 

Фото BepiColombo дозволяє «торкнутися» багатої геології першої планети від Сонця. На ньому можна побачити численні ударні формації, що покривають її поверхню. Серед них — 130-кілометровий кратер Емінеску, 240-кілометровий кратер Кунісада, 170-кілометровий кратер Іск’єрдо та 24-кілометровий Сяо Чжао. Від останнього по меркуріанської поверхні простяглися характерні світлі промені, що вказують на його відносну молодість.

Саманта Крістофоретті закосплеїла Сандру Буллок з «Гравітації»

Італійська астронавтка Саманта Крістофоретті, яка перебуває на МКС, опублікувала в мікроблозі Twitter знімок свого косплея на стрічку «Гравітація». На ньому вона відтворила сцену, в якій доктор Стоун, зіграна Сандрою Буллок, переміщується по космічній станції. Як візуальний орієнтир над астронавткою знаходиться екран, що демонструє аналогічний кадр із фільму. ​​Крістофоретті супроводила світлину наступним підписом «Гей, докторе Стоуне! Швидке питання для вас. Як ви змусили ваше волосся залишатися причесаним?».

Найбільший після Великого вибуху (стаття)

Найпотужніший вибух, відомий людству — це, звичайно, Великий вибух, результатом якого стало виникнення Всесвіту. Приблизні підрахунки його потужності вказують на те, що вона могла сягати 10⁵⁴ мегатон у тротиловому еквіваленті. 

Проблема в тому, що під час цієї події утворилася не лише вся речовина й енергія нашого світу, але й простір, який вони заповнили та який почав разом із ними розширюватися. Щоб адекватно оцінити потужність Великого вибуху, його мав би побачити «сторонній спостерігач» із якогось абсолютно іншого просторового виміру. На жаль, отримати таку інформацію «зсередини» неможливо.

Читайте також: Китай побудує сонячну електростанцію в космосі, а OneWeb відновить запуски наприкінці року зірвані через війну в Україні: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine