МКС знову довелось ухилятися від російського сміття, а BepiColombo готується до другого прольоту над Меркурієм: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин до сніданку: Китай доставить на Землю марсіанські зразки на два роки раніше за спільну місію NASA та ESA. Американські та китайські супутники намагаються стежити один за одним на орбіті, а вчені пояснили, як утворюються білі карлики нового типу.

МКС знову довелося ухилятися від російського сміття

Уламки, що утворилися після підриву росією власного супутника в листопаді минулого року, знову ледь не зіткнулися з МКС. Попри те, що країна-агресорка заявляла про безпечність цих випробувань, цього разу вмикати двигуни для уникнення сміття довелося саме їм.

Екіпажу Міжнародної космічної станції (МКС) довелося увімкнути двигуни російського вантажного корабля «Прогрес-81». Зроблено це було для того, щоб запобігти зіткненню з уламками супутника «Космос-1408», який самі ВКС РФ і підірвали в листопаді 2021 року.

Місія Lucy додає до списку 9-й астероїд

Зонд NASA Lucy отримав дев’ятий пункт призначення своєї 12-річної місії. Астероїд досі не має імені. Апарат був запущений жовтні 2021 року і прямує до троянських астероїдів, які завдяки потужній гравітації Юпітера рухаються орбітою газового гіганта попереду і позаду нього. У 2027 році Lucy стане першим штучним об’єктом, що пролетить повз один із цих астероїдів.

BepiColombo готується до другого прольоту над Меркурієм

Місія ESA/JAXA BepiColombo готується до другого зближення з Меркурієм 23 червня. Група експлуатації космічного апарату від Європейського космічного агентства (ESA) проводить BepiColombo через шість гравітаційних «поштовхів» планети, перш ніж вийти на орбіту навколо неї у 2025 році.

Основна мета прольоту — використати меркуріанську гравітацію для точного налаштування траєкторії BepiColombo. Запущений у космос носієм Ariane 5 із європейського космодрому Куру у жовтні 2018 року, BepiColombo виконає дев’ять прольотів планет: один — поблизу Землі, два — біля Венери та шість — Меркурія. Додатковий імпульс він отримає від електрореактивної рушійної установки. Вона допоможе вийти на орбіту навколо Меркурія, незважаючи на величезне гравітаційне тяжіння нашого Сонця.

Новини ринку

Експеримент Astroscale з орбітального стикування (концепт). Джерело: Astroscale

Astroscale запустить випробувальну місію у 2024 році

Компанія з очищення космосу співпрацює з OneWeb, яка запускає на орбіту флот широкосмугових комунікаційних супутників. Після спроби минулого місяця зловити змодельований шматок сміття Astroscale заявляє, що готова запустити випробування «обслуговування космічного сміття» наприкінці 2024 року.

ESA та Космічне агентство Великобританії надали місії фінансову підтримку в розмірі 14,8 млн. євро (15,9 млн. доларів).

Speedcast планує масштабне розширення супутникової ємності

Провайдер віддаленого зв’язку Speedcast готується купити ще один значний шматок супутникової ємності, оскільки попит різко перевищив допандемічний рівень.

Наприкінці травня Speedcast додала пропускну спроможність супутникових операторів у 13 гігабіт за секунду (Гбіт/с) до своєї міжнародної мережі, забезпечивши рекордну пропускну здатність у 30 Гбіт/с для обслуговування круїзних та енергетичних ринків.

Космічні сили розмістять розвідувальний підрозділ на авіабазі Райт-Паттерсон

Космічні сили США планують офіційно створити Національний центр космічної розвідки (NSIC) на базі ВПС Райт-Паттерсон, штат Огайо.

NSIC керуватиметься новим підрозділом космічних сил Space Delta 18, відповідальним за аналіз зовнішніх загроз Сполученим Штатам у космічній сфері. Він буде поєднаний із Національним центром повітряної та космічної розвідки.

Центр буде сформовано шляхом передачі ескадрильї космічного аналізу NASIC та ескадрильї протикосмічного аналізу космічним силам. Командиром NISC стане полковник Маркус Рендал.

Законопроект Палати представників про збройні сили пропонує збільшити фінансування діяльності зі швидкого космічного запуску

Голова комітету Палати представників зі збройних сил, член палати представників Адам Сміт (штат Вашингтон) у Законі про асигнування на національну оборону на 2023 рік пропонує додати 75 млн доларів до бюджету Пентагону на «тактично чутливий космос» — програму, що фінансує експерименти та демонстрації з запуску малих супутників.

Цікаве

Білі карлики
Білий карлик нового типу

Як утворюються білі карлики нового типу

Білі карлики можуть бути гелієвими, вуглець-кисневими чи надмасивними кисень-неоновими. Однак учені дійшли висновку про можливість існування надмасивних карликів іншого типу та пояснили, як вони утворюються.

Астрономи зробили припущення, що новий тип зоряних решток може утворюватися під час злиття звичайного вуглець-кисневого карлика з гелієвим. Вони побудували модель цього процесу. Виявилося, що все може відбуватися дуже швидко. При цьому на поверхні об’єкта утворюється гаряча гелієва корона.

Американські та китайські супутники влаштували орбітальні «кішки-мишки»

Незабаром після виходу двох китайських супутників на геостаціонарну орбіту американський апарат-інспектор USA 270 зробив корекцію курсу та направився на зустріч із новими сусідами. Своєю чергою, китайські супутники здійснили контрманевр.

Якийсь час USA-270 зближувався з парою китайських супутників. Потім, за даними компанії COMSPOC Corp., яка займається стеженням за навколоземним простором, вони виконали контрманевр, розійшовшись у різних напрямках. «Шиянь-12-02» при цьому зайняв позицію між Сонцем і USA 270. Отже, він отримав можливість спостерігати освітлену сторону американського розвідника та ускладнив завдання стеження за собою. Поки невідомо, чи здійснить USA 270 будь-які маневри у відповідь.

Китай має намір доставити зразки з Марса на Землю за 2 роки до місії NASA та ESA

Китайська місія з повернення зразків з Марсу спрямована на збір речовини Червоної планети та доставку її на Землю у 2031 році — на два роки раніше, ніж стартує спільна місія NASA та ESA.

Сунь Цзечжоу, головний конструктор марсіанського орбітального апарату та марсоходу «Тяньвень-1», представив новий профіль місії для повернення китайських зразків Марса під час презентації 20 червня, в якій він виклав плани за профілем з двома запусками, що стартують наприкінці 2028 року.

Читайте також: Астрономи викрили зорю-канібала, а телескоп Gaia побачив зоретруси: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine