Як утворюються білі карлики нового типу

Білі карлики можуть бути гелієвими, вуглець-кисневими чи надмасивними кисень-неоновими. Однак вчені дійшли висновку про можливість існування надмасивних карликів іншого типу та пояснили, як вони утворюються.

Білий карлик
Білий карлик нового типу

Новий тип білих карликів

Китайські астрономи відкрили новий тип білих карликів. Ці маленькі щільні об’єкти є кінцевою стадією еволюції для 97 відсотків зір у Галактиці. Вони поділяються на три типи: гелієві, з масою до 0,45 маси Сонця, вуглець-кисневі, з масою від 0,45 до 1,05 маси Сонця, та кисень-неонові, з масою понад 1,05 маси Сонця. Останні називаються також надмасивними білими карликами.

У статті, опублікованій у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, вчені дослідили розподіл надмасивних білих карликів на діаграмі Герцшпрунга-Рассела і дійшли висновку, що частина з цих об’єктів має значну затримку в охолодженні. А вона характерна для іншого типу білих карликів — вуглець-кисневого.

Фактично йдеться про відкриття нового типу зір — надмасивних вуглець-кисневих білих карликів. При цьому одразу виникає питання про механізм їхнього утворення. Адже з’являтися так, як це роблять відомі раніше типи, вони не можуть.

Як утворюються білі карлики нового типу

Вчені зробили припущення, що новий тип зоряних решток може утворюватися під час злиття звичайного вуглець-карбонового карлика з гелієвим. Вони побудували модель цього процесу. Виявилося, що все може відбуватися дуже швидко. При цьому на поверхні об’єкта утворюється гаряча гелієва корона.

У результаті утворюється зоря типу R Північної Корони — змінний жовтий гігант, періодичність якого викликана саме горінням гелієвої оболонки. Якщо при цьому в результаті викидів маса зорі знижується до 1,2 маси Сонця, то вона стає білим карликом нового типу. В іншому випадку утворюється стандартний надмасивний білий карлик, який складається з кисню та неону.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine