CAPSTONE: перший крок на шляху до навколомісячної станції

27 червня з новозеландського космодрому Махія має відбутися дуже примітний запуск. Ракета Electron відправить до Місяця супутник CAPSTONE. У разі успіху ця місія увійде в історію одразу з кількох причин.

Мета та завдання супутника CAPSTONE

Супутник CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) був розроблений компаніями Advanced Space та Tyvak Nano-Satellite Systems на замовлення NASA. Він побудований на основі платформи CubeSat (12U), його вага становить 25 кг.

Головне завдання CAPSTONE полягає у перевірці майже прямолінійної гало-орбіти (Near-Rectilinear Halo Orbit, NRHO) із центром навколо точки Лагранжа L2 системи Земля-Місяць. Апарат, який знаходиться на ній, буде наближатися на 3 тисячі км до південного полюса Місяця в перицентрі, а в апоцентрі віддалятися від нього на 70 тисяч км.

Ключова особливість NRHO-орбіти полягає в тому, що тут сили тяжіння нашої планети та її супутника взаємно врівноважують один одного. Тобто космічний апарат, який знаходиться на ній, практично не витрачатиме палива для утримання своєї позиції. Саме тому NASA та ESA обрали NRHO-орбіту для розміщення навколомісячної орбітальної станції Gateway. Під час своєї дев’ятимісячної місії CAPSTONE має на практиці перевірити її довготривалу стабільність.

Апарат CAPSTONE. Джерело: Rocket Lab

На CAPSTONE покладене і друге завдання. Супутник має протестувати автономну навігаційну систему, яка дозволить визначити його положення щодо зонда LRO без допомоги наземних станцій.

Розгінний блок Photon

Запуск CAPSTONE є дуже важливою віхою не тільки для проєкту Gateway, а й для Rocket Lab. Це перший вантаж, який виводиться за межі навколоземної орбіти. У разі успіху ракета Electron також впише себе в підручники космонавтики як найменша ракета в історії, яка успішно відправила вантаж до Місяця. Довжина носія становить 18 м, діаметр — 1,2 м, маса (у заправленому стані) — 12,5 тонни.

Знімок Землі, зроблений платформою Photon. Джерело: Rocket Lab

Безпосередньо доставленням CAPSTONE до Місяця займатиметься універсальна платформа Photon. Вона створена на базі розгінного блоку ракети Electron та має власний двигун, системи орієнтації та зв’язку, сонячні панелі для вироблення енергії, а також можливість інтеграції додаткових компонентів.

Photon може застосовуватися для виконання цілої низки завдань. По-перше, його можна використовувати як супутник. У цій конфігурації замовник надає все необхідне обладнання, яке встановлюється фахівцями Rocket Lab на борт платформи. Це дозволяє заощадити за рахунок відмови від необхідності будівництва окремого космічного апарата. «Супутникова» версія Photon може взяти до 170 кг корисного навантаження.

Встановлений на платформу Photon Lunar супутник CAPSTONE. Джерело: Rocket Lab

Інше призначення Photon – місії за межі низьких навколоземних орбіт. Платформа може використовуватися або як міжпланетний зонд, або як буксир для доставлення космічних апаратів до інших небесних тіл. Для цього застосовується модифікована версія, яка має великі паливні баки та потужніші двигуни. Вона здатна взяти до 40 кг корисного навантаження. Наступний запуск CAPSTONE стане «хрещенням» Photon у міжпланетних місіях.

Gateway та майбутні міжпланетні місії Rocket Lab

Якщо CAPSTONE успішно впорається зі своїм завданням та доведе стабільність NRHO-орбіти, це відкриє шлях для будівництва станції Gateway. Її складання має розпочатися у листопаді 2024 року, коли ракета Falcon Heavy відправить до Місяця зв’язку з електродвигуного модуля PPE та малого житлового модуля HALO.

Модулі PPE та HALO в уявленні художника. Джерело: NASA

У межах наступного етапу складання до станції буде пристикований житловий модуль I-Hab. Це завдання покладене на екіпаж місії Artemis IV. Наразі її запуск запланований на 2026 рік.

Венеріанська місія Rocket Lab (концепт). Джерело: Rocket Lab

Що стосується Rocket Lab, то успіх платформи Photon дозволить їй розпочати реалізацію своїх планів з відправлення зондів до інших планет. Так вже наступного року Rocket Lab має намір запустити власну місію до Венери, метою якої стане вивчення її атмосфери.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine