NASA оновила розклад місячних місій

Запланована на 2026-й місія Artemis IV відбудеться без висадки людей на Місяць. Її учасники займуться збиранням близькомісячної орбітальної станції Gateway. Про це було заявлено під час засідання Консультативної ради NASA, що пройшло 18-19 січня.

Розклад програми Artemis

Перша місія за програмою Artemis запланована на весну цього року. Її метою є випробування надважкої ракети SLS та космічного корабля Orion. Місія Artemis II призначена на 2024 рік. У її межах чотири астронавти на борту Orion виконають обліт Місяця без посадки на його поверхню.

Ракета SLS (концепт). Джерело: NASA

Завдання повернення людей на Місяць покладене на місію Artemis III. У її межах американські астронавти мають висадитися на південному полюсі супутника з використанням корабля Starship. Поки що цей політ запланований на 2025 рік.

«Перерва» у висадках на Місяць

Ще донедавна передбачалося, що місія Artemis IV повторить сценарій попередньої експедиції. Проте керівництво NASA вирішило змінити її план. Замість висадки на Місяць політ Artemis IV буде присвячений збиранню станції Gateway. Учасники експедиції мають доставити до неї модуль I-Hab, створенням якого займаються ESA та JAXA.

I-Hab є житловий модуль, всередині якого зможе розташуватися весь екіпаж Gateway. Він буде оснащений системою життєзабезпечення, а також надасть захист від мікрометеоритів та сонячної радіації. Учасники експедиції Artemis IV зістикують I-Hab з першими елементами Gateway (електроруховим модулем PPE та відсіком HALO), які будуть запущені ракетою Falcon Heavy наприкінці 2024 року.

Станція Gateway (концепт). Джерело: NASA

Artemis IV також стане першою місячною місією, яка буде запущена з використанням нової модифікації ракети SLS, яка має потужніший верхній ступінь. Вона дозволить збільшити масу вантажу, що виводиться до Місяця, з 27 до 42 тонн.

«Перерва» у висадках на Місяць триватиме як мінімум до 2027 року, коли NASA запустить місію Artemis V. Її екіпаж спочатку зістикує з Gateway модуль ESPRIT, після чого здійснить висадку на місячну поверхню. Варто також зазначити, що через складність програми та технічні труднощі, всі озвучені дати місій Artemis досить умовні та з великою ймовірністю ще можуть змінитися.

Нагадаємо, що недавно NASA розпочала акредитацію преси на запуск місії Artemis I.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine