NASA перенесла повернення людей на Місяць

9 листопада керівництво NASA провело велику пресконференцію для ЗМІ, присвячену програмі Artemis. Головними заявами на ній стали нові дати запуску місій Artemis II та Artemis III. Перша передбачає пілотований обліт Місяця на кораблі Orion, друга — висадку астронавтів на південному полюсі нашого супутника з використанням корабля Starship.

Місія програми Artemis в уявленні художника. Джерело: NASA

На пресконференції повідомили, що запуск Artemis II перенесений з 2023 року на травень 2024-го, а місія Artemis III тепер відбудеться не раніше 2025 року. Що стосується Artemis (перше випробування надважкої ракети SLS і космічного корабля Orion у повній конфігурації), то її реалізація, як і раніше, запланована на лютий 2022 року.

Представники аерокосмічної адміністрації назвали кілька причин перенесення місій. Однією з них стала юридична тяжба  з компанією Blue Origin. Нагадаємо, що вона оскаржила результати конкурсу за програмою HLS, що передбачає створення спускного місячного апарата. Через це впродовж семи місяців NASA не мала можливості перерахувати SpaceX обумовлені контрактом гроші.

Starship на Місяці (концепт). Джерело: SpaceX

Іншою важливою причиною стало небажання Конгресу виділяти необхідне для реалізації Artemis фінансування. Так, минулого року NASA запросила 3,3 млрд доларів на програму HLS, але отримала лише 850 млн.

Серед інших факторів, що вплинули на рішення, були названі:

  • Надміру оптимістичний вибір 2024 року як дати повернення людей на Місяць, не підкріплений технічними можливостями, які були на той момент.
  • Наслідки пандемії COVID-19.
  • Збитки, завдані ураганами виробничому центру Мішу, де здійснюється складання перших ступенів ракети SL.

На пресконференції також прозвучала сума вартості розробки космічного корабля Orion. За останніми оцінками, у період між 2012 роком та місією Artemis II, NASA витратить на його створення 9,3 млрд доларів. Це значно більше за попередню цифру в 6,7 млрд.

Космічний корабель Orion. Джерело: NASA

Насамкінець варто додати, що під час виступу адміністратор NASA Білл Нельсон згадав про великі космічні амбіції Китаю і про те, що Піднебесна може висадити людей на Місяць набагато раніше, ніж очікується. Швидше за все, аерокосмічна адміністрація намагатиметься використати фактор китайської конкуренції, щоб отримати додаткове фінансування для програми Artemis. Принаймні, за словами Нельсона, NASA планує значно збільшити бюджетний запит на 2023 рік.

За матеріалами https://spacenews.com