NASA отримає 23,2 млрд доларів у 2021 році

Американський Конгрес погодив фінальну версію білля про фінансування NASA у 2021 р. Він є компромісним варіантом між версіями документа, підготовленими Палатою Представників та Сенатом США.

Білль передбачає виділення аерокосмічному відомству 23 271 млн доларів – на 642 млн більше, ніж у 2020 р. Більшість найбільш масштабних проєктів NASA (на кшталт надважкої ракети SLS та космічного корабля Orion) отримають фінансування у запрошеному обсязі. Також Конгрес вкотре погодився продовжити низку наукових та загальноосвітніх програм, які намагався закрити Білий дім. Серед іншого, NASA отримає гроші на будівництво інфрачервоного космічного телескопа Roman (колишній WFIRST), а також кошти на підтримку роботи обсерваторії SOFIA, що літає.

Найбільше «програла» програма зі створення місячного посадкового апарату для програми Artemis. На неї буде виділено лише 850 млн доларів. Білий дім і NASA вимагали 3,3 млрд, але Сенат був готовий виділити мільярд, тоді як Палата представників погоджувалася лише на 600 млн. У результаті вони узгодили суму 850 млн.

Подібний рівень фінансування робить малоймовірною реалізацію у 2024 р. (як було заявлено у початкових планах) місії Artemis III, в рамках якої два астронавти мають висадитися на південний полюс Місяця. В той самий час місії Artemis I та Artemis II, що не вимагають посадкового апарату, цілком можуть бути реалізовані в заплановані терміни. Подальша доля проєкту Artemis швидше за все залежатиме від бажання нової президентської адміністрації займатися місячною програмою. Водночас відомо, що NASA розглядає інші варіанти. Один з них — ширше залучення до цього проєкту іноземних партнерів, що відбувається у випадку з близько місячною орбітальною станцією LOP-Gateway.

З інших цікавих моментів варто зазначити, що Конгрес погодився виділити лише 17 млн доларів (при запиті в 150 млн) на дослідження питань створення нової комерційної орбітальної станції, яка в майбутньому замінить МКС. Схожа ситуація спостерігалася і минулого року. Також білль вперше містить дозвіл використовувати комерційний носій для місії Europa Cliller, але лише в тому випадку, якщо до моменту запуску апарата NASA не матиме готової ракети SLS.

За матеріалами: https://spacenews.com