Місячне затемнення 16 травня: що буде видно в Україні

16 травня 2022 року Місяць повністю зануриться в тінь нашої планети — відбудеться повне місячне затемнення. Такі затемнення трапляються не кожен рік, але й не є занадто рідкісними явищами. З конкретної точки земної поверхні їх видно набагато частіше, ніж, наприклад, повні або кільцеподібні сонячні затемнення — в першу чергу завдяки тому, що останні спостерігаються лише у відносно вузькій смузі, яку «викреслює» на Землі місячна тінь або антитінь. Місячні ж затемнення видно в усій півкулі, для якої наш природний супутник у цей час перебуває над горизонтом.

Приблизно так виглядатиме Місяць на Закарпатті вранці 16 травня, перед своїм заходом за горизонт

Чим цікаве явище, яке відбудеться 16 травня? Місячні затемнення відбуваються виключно у фазі повні, а під час нового Місяця, що їм передує або їх наслідує, обов’язково має місце сонячне затемнення — як правило, часткове. Так само було й зараз: 30 квітня у Південній Америці справді можна було побачити Сонце, частково закрите місячним диском. Зазвичай проміжок між максимумами таких «сусідніх» затемнень не перевищує 15 діб. У даному ж випадку він сягнув 15 днів і 7 з половиною годин — це один із найдовших показників у XXI столітті.

Для нас же найважливішою особливістю нинішнього затемнення буде той факт, що з території України — щоправда, не з усієї — буде видно його часткові тіньові фази. Перед цим ми могли їх спостерігати майже три роки тому, в липні 2019-го.

Тіньовому місячному затемненню обов’язково передує півтіньове, коли наш природний супутник заходить в область простору, де Сонце виглядає частково закритим Землею. Побачити такі півтіньові фази неозброєним оком майже неможливо, лише при безпосередньому сусідстві з тінню ближча до неї частина місячного диску виглядає темнішою, ніж протилежна. 16 травня ця фаза затемнення почнеться о 4 годині 32 хвилини (тут і далі всі моменти вказані за київським часом). У цей момент Місяць перебуватиме на небі над усією Україною, але в її східній частині невдовзі після цього він сховається за обрієм. Одночасно з його заходом над протилежною частиною горизонту сходитиме Сонце.

Земної тіні Місяць торкнеться о 5:27. У цей час він заходитиме в місцевостях, що розташовані приблизно на лінії Рівне-Одеса. Чим далі на південний захід, тим більшу фаза затемнення можна буде побачити перед тим, як наш природний супутник зникне за горизонтом. У західній частині Закарпатської області місячний диск встигне зануритися в тінь майже на третину.

Загалом же входження Місяця в тінь нашої планети цього разу триватиме одну годину та одну хвилину. Початок повної фази «в горизонті» в Європі буде видно на східному узбережжі Адріатичного й Іонічного морів, у центральній частині Словенії й Австрії та в Німеччині — на лінії, що проходитиме від найзахіднішої точки Чехії до міста Бремен. Повністю ж це затемнення зможуть побачити мешканці всієї Південної, Центральної та сходу Північної Америки, а також наукові експедиції в Антарктиді. Його максимальна фаза настане о 7 годині 11 хвилин 30 секунд (4:11:30 за всесвітнім часом).

Наступного разу побачити в Україні Місяць, хоч трохи занурений у тінь Землі, можна буде в ніч із 28 на 29 жовтня 2023 року. Тоді відбудеться часткове місячне затемнення з максимальною фазою лише 12%. Повного ж затемнення нам доведеться чекати до 7 вересня 2025-го. Хоча найближче подібне явище відбудеться вже 8 листопада поточного року, але його тіньові фази буде видно лише на півночі Європи, в Азії, Австралії, Океанії та на американському континенті (крім півдня та сходу Південної Америки). Під час нього спостерігатиметься закриття Місяцем планети Уран.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine