Повне місячне затемнення 16 травня надасть Місяцю червоного забарвлення

Слідом за першим цього року сонячним затемненням, що відбулося 30 квітня, на горизонті — повне місячне затемнення. У ніч на 16 травня у тінь Землі зайде повний Місяць. Цю подію можна спостерігати з більшої частини Америки та Антарктиди, а також над Західною Європою, Африкою та східною стороною Тихого океану. Спостерігачі за небом у Новій Зеландії, Східній Європі та на Близькому Сході побачать напівтіньове затемнення, під час якого на Місяць падатиме лише край земної тіні.

Повне місячне затемнення.
Повне місячне затемнення. Фото: Unsplash

Згідно з TimeandDate, місячне затемнення 16 травня почнеться о 05:28 за київським часом. Пік припаде на 7:11. Повністю воно завершиться о 08:55 ранку. Напівтіньове затемнення почнеться приблизно на годину раніше і завершиться десь через годину після часткового затемнення. З цієї причини над Україною часткове затемнення розпочнеться о 4:28 ранку. Ефект від повного затемнення може надати Місяцю червоного відтінку, відомого як Кривавий Місяць. У фольклорі травневий повний місяць ще називають Квітковим Місяцем.

Види місячних затемнень

Місячні затемнення завжди відбуваються під час повного місяця. Повня настає, коли Місяць перебуває на протилежному боці Землі від Сонця — тоді воно висвітлює всю поверхню нашого супутника, якщо дивитися із Землі. Оскільки орбіта Місяця нахилена приблизно на 5 градусів у порівнянні з земною, Місяць зазвичай уникає тіні планети. Місячне затемнення відбувається, коли він усе ж таки опиняється в тіні Землі.

Види місячних затемнень
Види місячних затемнень. Фото: Unsplash

Існує три типи місячних затемнень: напівтіньові, часткові та повні. При напівтіньовому затемненні Місяць проходить через зовнішню частину земної тіні, яка досить розсіяна, тому спостерігається лише невелике затемнення поверхні Місяця. Часткове затемнення — це коли частина Місяця входить у найтемнішу тінь Землі, але опиняється там не повністю. Повне затемнення — коли увесь Місяць опиняється у темній частині земної тіні.

Чому Місяць стає червоним?

Під час повних місячних затемнень Місяць часто забарвлюється у криваво-червоний відтінок. Це тому, що сонячне світло переломлюється навколо Землі, наче планета стає призмою: світлові хвилі зсуваються до більш червоного боку спектра, коли досягають Місяця. На колір також може вплинути стан атмосфери Землі — Місяць може здаватися або помаранчевим, або золотистим, залежно від кількості пилу, хмарності чи вулканічного попелу в повітрі.

Наступне повне сонячне затемнення відбудеться восени — 8 листопада 2022 року. Його можна буде спостерігати в Америці, Океанії та Азії.

Нагадаємо, що раніше ми складали графік небесних подій травня 2022 року.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine