Поклади глини свідчать про придатність стародавнього Марса до життя

Дослідження долини Ладон, що на Перлинній землі на Марсі, дозволили відкрити значні поклади глиноподібних матеріалів. Вони утворювалися у період від 3,8 до 2,5 млрд років тому. Це свідчить про наявність рідкої води в той час.

Марсіанська глина є у басейні Ладон
Басейн Ладон, у якому знайдена глина. Джерело: NASA

Глина на Перлинній землі

Вчені знайшли значні поклади глиноподібних порід на Марсі. Для цього вони використали дані приладів High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE), Context Camera (CTX) та Compact Reconnaissance Imaging Spectrometers for Mars (CRISM), які розміщені на космічному апараті Mars Reconnaissance Orbiter.

Їхньою метою став басейн Ладон, розташований на ділянці поверхні Марса, відомій як Перлинна земля (Margaritifer Terra). Дослідження показали наявність у цій місцевості порід, що нагадують своїм складом глини. Їхній вік коливається від 3,8 до 2,5 млрд років.

Глини можуть утворюватися тільки в умовах нейтральної кислотності, коли поверхня тривалий час вкривається водою. В інших умовах ґрунт швидко пересихає й утворюються сульфати, яких багато в інших частинах Червоної планети. Усе це означає, що клімат у районі Перлинної землі залишався теплим і вологим упродовж значно довшого часу, ніж вважалося досі.

Озеро Ладон

Судячи з досліджень, вода текла в районі басейна Ладон протягом сотень мільйонів років. Місцевість навколо цієї западини на відстані до 200 км вкриває глина. Саме заглиблення, а також долина на північ від нього в той час були одним чи кількома озерами.

Найстаріші шари глини утворювалися на височині навколо Ладона і потім були змиті у нього водою. Наймолодші ж потоки впадали в озеро з південного заходу. Вони значно менш потужні, що свідчить про поступове пересихання Червоної планети.

Все це доводить, що район кратера Єзеро, де зараз працює марсохід Perseverance, не є винятком. Вода текла усюди на стародавньому Марсі. І якщо життя на ньому все ж існувало, то воно було розповсюджене по великій частині його поверхні.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine