Вода на Марсі існувала на мільярд років довше, ніж вважалося раніше

Проаналізувавши дані, зібрані місією MRO, американські астрономи дійшли висновку, що рідка вода існувала на поверхні Марса на мільярд років довше, ніж вважалося раніше. Про це йдеться у статті, опублікованій у недавньому випуску журналу AGU Advances.

Давній Марс в уяві художника. Джерело: wikipedia.org

У далекому минулому Марс мав повноцінну гідросферу. Поверхнею планети текли потоки води, існували постійні водойми (а можливо, й цілий океан), в яких були всі умови для формування життя. Потім клімат планети змінився. Вона втратила більшу частину атмосфери та води, перетворившись на звичний для нас холодний і посушливий світ.

Донедавна вважалося, що метаморфоза від «вологого» до «сухого» Марса сталася приблизно 3-3,5 млрд років тому. Але, на думку дослідників із Каліфорнійського технологічного інституту, впродовж іще приблизно мільярда років після цього Червона планета мала значну кількість рідкої води на поверхні.

Вчені дійшли такого висновку під час аналізу даних, зібраних місією MRO. Спочатку дослідники побудували карту сольових відкладень, що залишились у південній півкулі планети на місці висохлих водойм. Їм вдалося з’ясувати, що багато покладів солі міститься в западинах, розташованих у пологих вулканічних рівнинах. Колись вони були домом для дрібних ставків. Поблизу багатьох із них розташовані звивисті канали. Це гирла колишніх струмків, що свого часу підживлювали ці водойми.

Одне з сольових відкладень на Марсі. Джерело: ASA/JPL-Caltech/MSSS

Потім учені оцінили вік покладів, використовуючи метод підрахунку кратерів. Його суть полягає в тому, що чим молодша якась ділянка поверхні планети, тим менша кількість ударних формацій її вкриває. Підрахунки показали, що деякі з сольових відкладень сформувалися лише 2-2,5 млрд років тому. А це означає, що рідка вода була на Марсі як мінімум на мільярд років довше, ніж вважалося раніше.

Метод підрахунку кратерів заснований на припущенні, що частота падінь небесних тіл є приблизно однаковою. Нещодавно ми писали про дослідження, яке показало, що частота зіткнень астероїдів із планетами земної групи за останні 600 млн років не змінювалася.

Також ви можете почитати про давній марсіанський вулкан і лавове море, сфотографовані апаратом Mars Express.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine