Три мільярди років тому Марс був вологим і холодним

Команда дослідників з університетів Франції, Сполучених Штатів та Швеції розробила нову модель клімату Марса у минулому. Вони дійшли висновку, що в цей час у північній його півкулі розташовувався океан. Загалом Червона планета три мільярди років тому була вологою та холодною.

Марс із льодовиками та океаном
Марс із льодовиками та океаном в уяві художника. phys.org

Клімат давнього Марса

Нова модель клімату Марса була нещодавно опублікована у Proceedings of the National Academy of Sciences. Її авторами є дослідники з університетів Франції, Сполучених Штатів та Швеції. Відповідно до цієї моделі, три мільярди років тому червона планета була холодною та вологою.

Водночас, згідно з новим дослідженням, на Марсі існували постійні потоки води. Річки текли переважно на північ до берегів океану, який займав усю північну западину Марса. Нова модель відрізняється від попередніх тим, що у ній врахована можливість не замерзання океану навіть за температур нижче нуля за Цельсієм.

Для цього, на думку авторів статті, достатньо, щоб атмосфера планети хоча б на 10 відсотків складалася з водню. Решта атмосфери мала би бути представлена діоксидом вуглецю. За таких умов океан на Марсі не замерзав би навіть якщо температура на планеті в середньому була б на кілька десятків градусів нижче точки замерзання води на Землі. Точніше, такий океан міг би балансувати поблизу точки замерзання за даних умов. Він то вкривався б кригою, то знову відтавав би.

Третій варіант у баченні минулого Марса

Моделі колишнього клімату Марса будуються вже не перший рік. І другим спірним моментом після наявності в атмосфері планети метану органічного походження є північний океан. Більшість учених схиляється до думки, що марсіанський клімат все ж був достатньо теплим і цей океан існував. А значить, усі русла, знайдені на Червоній планеті, дійсно були руслами постійних річок. Деякі дослідники не згодні з цим. Вони стверджують, що Марс і тоді був холодним, а океану не було. Отже, клімат був сухим, а на планеті існували тільки окремі льодовики та русла тимчасових потоків.

Нова модель займає проміжне положення між цими двома точками зору. Вона стверджує, що Марс одночасно міг бути холодним і вологим. У такому разі цілком можливо, що океан міг співіснувати з льодовиками. Однак ця модель накладає обмеження на ступінь можливого розвитку життя на Червоній планеті. Запропонований склад атмосфери підходить лише для анаеробного життя.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine