Очевидно, 2021-й увійде в історію космонавтики як рік із «зірочкою» біля цифри космічних запусків. Бо залежно від того, кому вірити, загальна кількість орбітальних місій становитиме від 144 до 146. Але про все по черзі.
Космічні рекорди 2021 року
Варто одразу зауважити, що навіть якщо взяти «нижню» цифру в 144 космічні запуски, це все одно найкращий показник за все ХХІ століття. Для порівняння, минулого року відбулося 114 запусків, 2011-го — 84, 2001-го — 59.
Перше місце дісталося Китаю. Піднебесна оновила свій національний рекорд, здійснивши 56 космічних запусків, включаючи дві пілотовані місії. Попереднє найкраще досягнення КНР становило лише 39 космічних місій.
Друге місце у США з 51 запуском (з урахуванням шести польотів малого носія Electron із новозеландського космодрому Махія). Безперечним лідером американської аерокосмічної індустрії знову стала ракета Falcon 9, на рахунку якої 31 місія, включаючи три пілотовані. Це стало новим рекордом для SpaceX. Під час усіх своїх запусків 2021 року компанія здійснювала повернення першого ступеня Falcon 9. 30 посадок завершилися успіхом і лише одна була невдалою. Альянс ULA (спільне підприємство Boeing та Lockheed Martin), який ще кілька років тому домінував на американському пусковому ринку, задовольнився лише 5 запусками 2021 року.
Замкнула трійку Російська Федерація з 25 запусками (з урахуванням одного «Союзу», що стартував з космодрому Куру), включаючи три пілотовані місії. Щодо решти країн, то на Євросоюз прийшлося шість запусків, на Японію — три, Індію — два, на Південну Корею — один. Також є ще Іран, але про нього поговоримо нижче.
Космічні аварії 2021 року
2021-й відзначився досить великою кількістю аварій. Відразу дев’ятьом ракетам так і не вдалося дістатися орбіти. Більшість невдач було пов’язано із запусками нових носіїв. Так, аваріями завершилися обидва проведені в 2021 році пуски ракети Hyperbola-1, побудованої китайською компанією i-Space. Не вдалося дістатися орбіти малим носіям Rocket 3 та Alpha. Невдачею завершилася і спроба Південної Кореї відправити в космос ракету власної розробки «Нурі».
Також аваріями завершилися пуски двох ракет, які літають регулярно. У травні через збій у роботі системи запалювання у ракети Electron передчасно вимкнувся двигун другого ступеня, що призвело до втрати корисного навантаження у вигляді пари супутників BlackSky. У серпні через збій у роботі третього ступеня до орбіти не дістався індійський носій GSLV Mk II. Аварія спричинила втрату метеосупутника GISAT-1.
Окремо у пусковій статистиці 2021 року стоїть Іран. За офіційною версією цього року Ісламська республіка провела один пуск ракети «Сімург». За даними США, їх було два.
Іран заперечує сам факт проведення першого пуску, який, за американськими даними, завершився аварією. Щодо другої місії «Сімург», то, за версією Ісламської республіки, це був випробувальний політ, який завершився успіхом. При цьому точно відомо, що ракета зовсім трохи не дотягнула до першої космічної швидкості й на її борту було три експериментальні апарати. Отже, кожен може вирішувати сам, чи це був вдалий суборбітальний тест, чи черговий невдалий космічний пуск Ірану.
І, нарешті, слід згадати Росію. За офіційною статистикою, 2021-й став третім поспіль безаварійним роком для «Роскосмосу». Однак все не так просто. За даними супутникових спотерів, під час пуску ракети «Протон-М», що відбувся 13 грудня, сталося передчасне вимкнення розгінного блоку «Бриз-М», через що корисне навантаження (два комунікаційних апарати «Експрес») опинилося на нерозрахунковій орбіті. За офіційною версією, пуск пройшов без збоїв.
Аналогічна ситуація і з випробувальним пуском важкої ракети «Ангара», що відбувся 28 грудня. Спочатку старт проходив у штатному режимі. Макет супутника разом із розгінним блоком «Персей» успішно вивели на низьку навколоземну орбіту. Після цього «Персей» мав здійснити чотири ввімкнення двигуна. Маневри дозволили б вивести вантаж на цільову геостаціонарну орбіту.
Однак, за неофіційними даними, під час другого ввімкнення двигуна блоку сталася аварія. Це підтверджують дані американського NORAD, згідно з якими «Персей» з макетом так і залишилися на низькій орбіті, й у наступні кілька днів від них відокремилося кілька фрагментів. Хоча російські високопосадовці так і не прокоментували ситуацію з розгінним блоком, вже очевидно, що він справді не впорався з покладеним на нього завданням. За прогнозами балістиків, «Персей» увійде в земну атмосферу впродовж січня 2022 року.