Пускова статистика 2019 р

27 грудня з китайського космодрому Веньчан було запущено важку ракету «Чанчжен-5» («Великий Похід 5»). Цей запуск став останнім космічним стартом у 2019 році.

Загалом минулого року було здійснено 102 орбітальні запуски — менше, ніж у 2018 р. (114 запусків), але більше, ніж у 2017 р. (91 запуск). Як і рік тому, перше місце дісталося Китаю. Загалом ця країна здійснила 34 космічні старти — на 5 менше, ніж у 2018 р. На цей момент вона практично завершила розгортання глобальної навігаційної системи Бейдоу-3. Також КНР вивела на орбіту велику кількість телекомунікаційних апаратів та супутників ДЗЗ.

Друге місце з 27 запусками (з урахуванням пусків ракети Electron із новозеландського космодрому Махія) посіли США. 13 стартів вважаються за компанією SpaceX. Щоправда, варто зазначити, що у 2018 р. вона провела 21 запуск. Спад обумовлений деякою стагнацією ринку геостаціонарних апаратів, а також затримками із розгортанням системи Starlink. Втім, представники компанії стверджують, що надолужать втрачене і у 2020 р. здійснять не менше 30 запусків.

Російська Федерація здійснила 25 запусків (з урахуванням “Союзів”, що стартували з космодрому Куру). Цікаво, що 2019-й став першим безаварійним роком для «Рокосмосу» з 2003 р. На Індію та Євросоюз довелося по 6 стартів, на Японію – 2. Для порівняння: у 2018 р. Росія здійснила 20 запусків, країни ЄС – 8, Індія – 7, Японія – 6.

Не всі космічні місії 2019 були успішними – невдачами завершилися запуски європейської ракети Vega, а також китайських ракет «Чанчжен-4C» та OS-M.

Але все ж таки головним «невдахою» минулого року став Іран. У січні та лютому він здійснив два запуски ракет «Сімург» та «Сафір», які так і не досягли орбіти. У серпні ісламська республіка розпочала підготовку до нового запуску. Проте цього разу до старту справа не дійшла: судячи із супутникових фотографій, носій вибухнув на стартовому майданчику під час проведення передпускового обслуговування.

Новини інших медіа
Науковці дослідили 72 кометні пояси навколо інших зір
Де в космосі ховається сірка: несподіване відкриття
Індія стала четвертою країною, яка зістикувала супутники на орбіті
Колись у марсіанських водоймах хвилі накочувалися на піщаний берег
James Webb відкрив зоряне надскупчення у Великій Магеллановій хмарі
Hubble завершив десятирічне створення 417-мегапіксельної панорами галактики Андромеди
Перші наднові наповнили ранній Всесвіт водою
Довші дні, більше кисню: сповільнення обертання Землі сприяло еволюції життя
Вибух і вогняний феєрверк у небі: сьомий запуск Starship завершився аварією
Україна та Місяць опинилися серед об’єктів, які страждають від руйнування