Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: вам не здається, життя справді біжить дедалі швидше — з епохи раннього Всесвіту час прискорився вп’ятеро; понеділок став найспекотнішим в історії Землі, а ми розповідаємо історію дивовижної подорожі марсохода Opportunity.
«Не має значення, наскільки гарна твоя теорія, неважливо, наскільки ти розумний. Якщо це не узгоджується з експериментом — це неправильно».
― Річард П. Фейнман.
NASA рік триматиме людей в ізоляції: скільки грошей отримає кожен учасник експерименту
Аерокосмічна адміністрація США офіційно розпочала один із найцікавіших експериментів. Під час нього четверо учасників перебуватимуть у повній ізоляції на умовній марсіанській базі NASA. Це допоможе змоделювати умови життя астронавтів у невеликому замкненому просторі, де вони будуть відрізані від звичайних життєвих благ — таких, як мобільні телефони, Інтернет і телебачення. Звісно, участь у річному експерименті буде солідно компенсована. NASA заплатить кожному учаснику 10 доларів на годину за весь час активної роботи, повідомляє Houston Chronicle. Таким чином, загальна сума виплат кожній людині складе трохи більш ніж 60 тис. доларів за всю 378-денну місію.
США створюють нову зброю проти російських і китайських супутників
До 2014 року американська компанія L3 Harris Technologies розробить нову систему радіоелектронної боротьби (РЕБ) під назвою Meadowlands. Вона призначена для виведення з ладу російських і китайських супутників і буде мобільною для того, щоб зменшити її вразливість. Щоправда, взяти її на озброєння США мали ще минулого року, проте, як запевняє керівництво компанії, така затримка не є критичною.
Представники Космічних сил США оголосили, що усунули технічні труднощі, які викликали затримку в розробці нової РЕБ, і наразі спільно з фахівцями L3 Harris Technologies готуються до стадії випробувань та інтеграції. Загалом американські військові замовили 30 подібних систем. Кожна з них складатиметься з кількох установок, які будуть змонтовані на автомобільних причепах і працюватимуть разом. Загальна вартість системи Meadowlands оцінюється у 219 млн доларів.
На Місяці знайшли сліди гігантського виверження
На Місяці знайшли батоліт — гігантську структуру з граніту діаметром 50 км. На Землі такі структури зустрічаються там, де колись були вулкани. Ця формація доводить, що 3,5 млрд років тому на нашому природному супутнику була рідка лава. Те, що це саме граніт, вчені дізналися завдяки мікрохвильовому дослідженню місячної поверхні.
На Землі такі утворення зустрічаються достатньо часто. Вони маркують ті місця, де лава виливалася на поверхню планети й застигала без значних вибухів. Отже, ця місцевість на Місяці є стародавнім вулканом або їхньою групою. Новина про те, що на Місяці були активні вулкани, може означати багато, адже це небесне тіло вважається мертвим уже надзвичайно довго, хоч інколи вчені й отримують докази його пізнішої вулканічної активності.
Понеділок став найспекотнішим днем в історії Землі
За даними Національного управління океанографічних та атмосферних досліджень США (NOAA), понеділок, 3 липня, став найспекотнішим днем на Землі за всю історію спостережень. Середня температура на планеті сягнула 17,01°С. Це вище, ніж будь-яке середньодобове значення температури, зареєстроване NOAA за весь період спостережень із 1979 року. Попередній рекорд був встановлений 24 липня минулого року. Тоді середня температура досягла 16,92°С.
Згідно зі спостереженнями NOAA, накопиченими за кілька десятиліть, середня температура на Землі коливається у межах від 12°С до 17°С. Для початку липня вона між 1979 та 2000 роками в середньому становила 16,2°С. Проте відтоді нагрівання Землі прискорилося. Супутники чудово бачать сліди того, що клімат стрімко змінюється у бік спекотнішого. Цього року червень також був найспекотнішим у порівнянні зі спостереженнями минулих років.
Час у ранньому Всесвіті рухався у 5 разів повільніше, ніж зараз
Час у Всесвіті, якому було трохи більше мільярда років, рухався приблизно у 5 разів повільніше, ніж зараз. Такого висновку дійшли астрономи з Сіднейського університету. Для цього вони спостерігали за квазарами, відстань до яких складає від 3 до 12,2 млрд світлових років. Вчені проаналізували випромінювання 190 квазарів і встановили для них чітку періодичність зміни яскравості, яка сильно змінюється в залежності від того, наскільки далеко від нас розташований цей об’єкт. Вона чітко дає зрозуміти, що чим ближче до початку Всесвіту перебуває об’єкт, тим повільніше відбуваються варіації блиску.
Фото тижня
NASA опублікувала інфрачервоний портрет Сатурна, зроблений космічним телескопом James Webb (JWST). На ньому можна побачити газовий гігант, його кільця, а також деякі супутники. Зображення Сатурна були отримані за допомогою камери ближнього інфрачервоного діапазону NIRCam. Сама планета здається дуже темною через те, що метан у її атмосфері поглинає майже все сонячне світло. Кільця, що переважно складаються з водяного льоду, навпаки, дуже добре відбивають світло, і тому такі яскраві.
На знімках JWST добре видно деталі кільцевої системи планети та кілька її супутників — Діону, Енцелад і Тефію. Можна звернути увагу на різницю в яскравості між північною та південною півкулями Сатурна. Ймовірно, це пов’язано з різними сезонами. У північній півкулі зараз літо, що може пояснити дуже темне забарвлення північного полюса.
Цікава цифра: сонячний спалах класу X1.0
Нещодавно на Сонці стався величезний спалах, який спричинив короткочасні, але інтенсивні перешкоди радіосигналам на заході США та в Тихому океані, коли він проходив крізь верхні шари атмосфери Землі. 2 липня 2023 року активна сонячна пляма AR 3354 спричинила спалах класу X1.0. Клас X позначає найсильніші спалахи, тоді як число дає більше інформації про його силу. Найсильніший відомий спалах в історії — X28 — був зафіксований майже 20 років тому.
Що почитати у вихідні
Цього тижня виповнилося рівно двадцять років з моменту запуску марсохода Opportunity. Попри те, що згодом досконаліші ровери Curiosity та Persevarance перевершили багато з його наукових досягнень, він, як і раніше, залишається у пам’яті всіх любителів космонавтики як приклад неймовірної стійкості та наполегливості. З нагоди ювілею марсіанського дослідника ми хочемо розповісти історію його дивовижної подорожі.
Достатньо популярним є твердження про те, що знак свастики походить від руху, який нібито здійснює сузір’я Великої Ведмедиці навколо Полярної зорі. Це твердження певним чином відповідає дійсності, але в цілому є досить сумнівним. Тож розберімося разом, чи малює Велика Ведмедиця свастику на небі?
Читайте у попередньому дайджесті: «Роскосмос» вербує співробітників для війни в Україні, а добровольці NASA проведуть рік в ізоляції для підготовки до польоту на Марс: дайджест новин.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine