На Місяці знайшли сліди гігантського виверження

На Місяці знайшли батоліт — гігантську структуру з граніту діаметром 50 км. На Землі такі зустрічаються там, де колись були вулкани. Ця формація доводить, що 3,5 млрд років тому на нашому супутнику була рідка лава.

Кратер Комптон, поблизу якого знайдено граніт
Кратер Комптон, поблизу якого знайдений граніт. Джерело: Вікіпедія

Граніт на Місяці

Вчені повідомляють, що вони знайшли на Місяці гігантську пляму з граніту, діаметр якої сягає 50 км. Вона розташована поблизу кратерів Комптон та Белькович у районі північного полюсу нашого супутника.

Те, що це саме граніт, вчені дізналися завдяки мікрохвильовому дослідженню поверхні Місяця. Дослідники встановили, що великий масив породи в районі Комптон — Белькович відчутно тепліший за те, що його оточує. На Місяці це можна пояснити тільки радіоактивним розпадом, який відбувається в граніті.

Сліди гігантського виверження

На Землі такі утворення зустрічаються достатньо часто. Вони називаються батолітами та маркують ті місця, де лава виливалася на поверхню планети й застигала без значних вибухів. Отже, ця місцевість на Місяці є стародавнім вулканом чи їхньою групою, які були активними 3,5 млрд років тому.

«Будь-яке велике тіло граніту, яке ми знаходимо на Землі, колись живило велику групу вулканів, подібно до того, як сьогодні велика система живить вулкани Каскадних гір на північному заході Тихого океану», — говорить Метью Сіглер, що очолював команду дослідників. «Батоліти набагато більші за вулкани, які вони живлять на поверхні. Наприклад, гори Сьєрра-Невада — це батоліт, що залишився від вулканічного ланцюга на заході США, який існував дуже давно».

Але одна річ лишається незрозумілою. На Землі батоліти розташовуються там, де є вода та стики літосферних плит. Проте на Місяці ані першого, ані другого немає. Як там утворюються граніти, вчені поки що не розуміють.

Проте сама новина про те, що 3,5 млрд років тому на Місяці були активні вулкани, може означати багато, адже це небесне тіло вважається мертвим уже надзвичайно довго, хоча інколи вчені й отримують докази його пізнішої геологічної активності.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна