«Роскосмос» вербує співробітників для війни в Україні, а добровольці NASA проведуть рік в ізоляції для підготовки до польоту на Марс: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: SpaceX змінить технологію розділення ступенів на Starship; Virgin Galactic розпочала щомісячні польоти для космічних туристів, а ми розповідаємо про українського вченого, автора «траси Кондратюка», якою літали кораблі Apollo.

«Якщо я бачив далі за інших, то лише тому, що стояв на плечах гігантів».

― Айзек Ньютон, з листа Роберту Гуку

«Роскосмос» формує батальйон для війни в Україні

Видання Financial Times повідомляє, що корпорація «Роскосмос» формує власний батальйон для війни в Україні. Він має назву «Уран». За повідомленнями, тим, хто туди вступає, відразу пропонується 100 тис. рублів (1200 доларів) і ще 270 тис. рублів за кожен місяць перебування на фронті. Це значно більше, ніж отримують робітники на підприємствах «Роскосмосу».

Однак росіян затягують у це збройне формування не лише розміром винагороди. Керівництво космічної агенції країни-агресорки вклало величезні кошти у глянцеві плакати й агітаційні ролики. З урахуванням того, що на підприємствах «Роскосмосу» працює близько 170 тис. осіб, шанс набрати достатню кількість добровольців у керівництва корпорації є. Тим самим вони намагаються покращити становище російської армії, справи якої впродовж останніх 16 місяців ідуть не дуже добре.

Рік у стресі та ізоляції: добровольці NASA готуються до виживання на Марсі

Чотири добровольці 25 червня увійшли до імітованого середовища проживання на Марсі під назвою CHAPEA. Там вони проведуть наступні 378 днів у межах підготовки до першої місії екіпажу на Червону планету. Спеціально спроєктоване закрите середовище проживання у Космічному центрі імені Джонсона NASA в Х’юстоні (штат Техас) прийме Алісу Шеннон, Росса Броквелла, Келлі Гастон і Натана Джонса.

Мешканці комплексу зіткнуться з багатьма викликами, які можуть чекати реальний екіпаж на Марсі. Серед неприємностей — повна ізоляція, обмеженість ресурсів, випадкові несправності обладнання й інші непередбачувані ситуації. Щоб зробити цей досвід максимально реалістичним, місія також буде використовувати затримки зв’язку, які відчуватимуть реальні екіпажі через величезну відстань між Землею та Марсом.

Virgin Galactic розпочинає щомісячні польоти для космічних туристів: відео

Компанія Virgin Galactic 29 червня організувала першу комерційну подорож до межі з космосом на борту ракетоплана VSS Unity SpaceShipTwo після майже двох десятиліть злетів і падінь. У польоті під назвою Galactic 01 троє італійців здійснили суборбітальну дослідницьку місію, ознаменувавши початок регулярних комерційних рейсів компанії з космодрому Spaceport America у штаті Нью-Мексико.

У визначному польоті взяли участь троє італійських громадян: полковник Вальтер Вілладей і підполковник Анджело Ландольфі, які є офіцерами Військово-повітряних сил Італії, а також інженер Панталеоне Карлуччі з Національної дослідницької ради Італії. Вартість подорожі на VSS Unity становить 450 тис. доларів. Проте італійці змогли полетіти за угодою, укладеною у 2019 році, коли ціна була нижчою, й за пільговими умовами від італійського уряду.

SpaceX випробує гаряче розділення ступенів на Starship

SpaceX змінить технологію розділення ступенів носія Starship. Про це голова компанії Ілон Маск заявив в онлайн-інтерв’ю Bloomberg. Наразі на її ракетах використовується така система. Спочатку відбувається вимкнення двигунів першого ступеня, через кілька секунд він відокремлюється, і ще через кілька секунд після цього відбувається запалювання другого ступеня. Ця схема вважається найбільш надійною, бо виключає ризики зіткнення чи пошкодження першого ступеня двигунами другого. Водночас вона має й мінус у вигляді втрати тяги, що зменшує вантажопідйомність носія.

У випадку зі Starship Ілон Маск ухвалив рішення відмовитися від цієї схеми на користь так званого гарячого розділення ступенів. Це означає, що двигуни космічного корабля будуть запалюватися ще до відокремлення Super Heavy в момент роботи її двигунів. За оцінкою Маска, це дасть змогу збільшити вантажопідйомність носія не менш ніж на 10%.

Невдале випробування поставило під сумнів майбутнє ракети Vega-C

Вогневе випробування оновленого твердопаливного двигуна ракети Vega-C завершилося невдачею. Через це носій навряд чи повернеться до польотів раніше 2024 року. Його дебютний пуск відбувся в липні 2022 року та завершився успіхом. На жаль, під час другого польоту ракети, у грудні 2022 року, трапилась аварія. Вона стала великим ударом для ESA, ще більше ускладнивши ситуацію з можливістю Європи самостійно виводити вантажі в космос. 

Навесні 2023 року ESA опублікувало результати розслідування аварії. Комісія дійшла висновку, що її причиною стало руйнування компонента сопла двигуна Zefiro 40 на другому ступені ракети. Звіт викликав невеликий скандал. Річ у тім, що сопло двигуна було виготовлене з матеріалу, поставленого українським підприємством. Україна не погодилася з висновками комісії, але, попри це, ESA ухвалило рішення замінити постачальника матеріалу. 28 червня компанія Avio (основний підрядник проєкту) провела вогневе випробування оновленого двигуна. 97-секундний тест завершився невдачею. Згідно з заявою Avio, на 40-й секунді пропалення була виявлена аномалія, що призвела до втрати тиску у двигуні.

Фото тижня

MAVEN
Місія MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) отримала приголомшливі види Марса на двох ультрафіолетових знімках, зроблених у різних точках вздовж орбіти планети. Авторство: NASA/LASP/CU

На нових ультрафіолетових знімках, якими поділилася NASA, Марс зовсім не схожий на себе, і це неймовірно красиво. Замість звичної для нас запиленої Червоної планети ці два знімки, зроблені космічним апаратом MAVEN у липні 2022-го та січні 2023 року, демонструють четверту планету від Сонця у пурпурових, яскраво-зелених, блідо-червоних, винних і плямистих морських відтінках. Щоб відтворити її в ультрафіолетовому спектрі, NASA використала спеціальну обробку зображень для штучного розфарбовування планети. Вчені співвіднесли ці кольори з певними довжинами хвиль в ультрафіолетовому діапазоні, щоб вивчити унікальні особливості Марсу, й отримані результати вразили.

Цікава цифра: 98% води на МКС регенерують із сечі

Регенерація води

Астронавти на МКС змогли перетворити на воду 98% сечі, що накопичується на борту. Для цього вони використали новий удосконалений процесор сечі (UPA), який приєднали до бортової Системи екологічного контролю та життєзабезпечення (ECLSS). Ця система використовувалася на МКС і раніше. Однак її ефективність складала від 93 до 94%. Це означало, що на кожному циклі переробки безповоротно втрачалося 6–7 літрів води. Спочатку UPA не міг перетворити 98% сечі на воду. Частину її він перетворював на розсіл. Тоді до нього додали блок під назвою BPA, що працював тільки з цим продуктом, завдяки чому вдалося досягти бажаного результату.

Що почитати у вихідні

115 років тому на Землю впав Тунгуський метеорит. До річниці цієї події редакція The Universe Space Tech склала добірку з п’яти найбільш видовищних фільмів-катастроф, присвячених космічній загрозі.

23 червня виповнилося 126 років із дня народження Юрія Кондратюка. Він є автором так званої «траси Кондратюка», якою мандрували космічні кораблі Apollo. Ми підготували 10 фактів про науковця, ім’я якого надовго було забуте на Батьківщині, але саме його теоретична й експериментальна діяльність допомогли людству ступити на Місяць.

Також розповідаємо про одну з найбільш суперечливих постатей в історії світової космонавтики — Вернера фон Брауна, колишнього нацистського ученого, який згодом працював над програмою Apollo. З одного боку, завдяки йому людство здійснило одне зі своїх найграндіозніших досягнень і висадилося на Місяці. З іншого — він брав активну участь у розробці багатьох видів зброї, зокрема сумнозвісної ракети «Фау-2», що вбила тисячі людей. Хто ж такий Вернер фон Браун: герой або військовий злочинець?

Читайте у попередньому дайджесті: Вісь Землі змістилася через викачування підземних вод, а Італії загрожує вибух супервулкана: дайджест новин.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine