Україна не погодужється з висновками ESA щодо причин аварії ракети VEGA-C

Державне космічне агентство України не погоджується з висновками Європейської комісії щодо аварії носія Vega-C. 3 березня ESA опублікувало звіт, у якому назвало її причиною брак деталі, виготовленої в нашій державі.

Ракета Vega-C
Ракета Vega-C. Джерело: Spacenews.com

Висновок комісії з розслідування аварії

3 березня Європейське космічне агентство оприлюднило висновок комісії, яка розслідувала обставини аварії нового носія Vega-C, що сталася 20 грудня 2022 року. Це була абсолютно нова модифікація носія, на яку Європа покладала великі надії. Тому ця невдача виявилася для ракетної галузі Старого світу дуже болісною.

Ще раніше комісія встановила, що причиною руйнування ракети став вихід з ладу двигуна другого ступеня Zefiro 40. У висновку ж вказано конкретну деталь, яка призвела до аварії, й ця деталь була виготовлена в Україні. Дослівно це сформульовано так: «Початкові дослідження, проведені одразу після пуску, за наявними польотними даними, підтвердили, що підсистеми пускової установки відреагували на події, як було задумано, і що причиною збою стало поступове погіршення стану сопла Zefiro 40. Комісія підтвердила, що причиною стала несподівана і надлишкова термомеханічна ерозія вуглець-вуглецевої (C-C) вставки в горловину, закупленої компанією Avio в Україні. Додаткові дослідження привели до висновку, що це, ймовірно, пов’язано з недоліком однорідності матеріалу».

У звіті також вказано, що вимоги, які попередньо висувалися до матеріалу вставки, були недостатніми. А сам матеріал, з якого вона була виконана, виявився непридатним для використання у цій деталі двигуна. Ознайомитися з повним текстом висновку можна за цим посиланням.

Відповідь Державного космічного агентства України

У відповідь на висновки комісії, де фактично покладали провину в аварії ракети на українських виробників, Державне космічне агентство України оприлюднило власну заяву. У ній йдеться, що Україна завжди була надійним партнером Європейського союзу в космічній діяльності, а продукція, вироблена тут, відзначалася високою якістю.

Щодо конкретних результатів розслідування аварії ракети у заяві сказано: «З усією належною увагою та повагою до точки зору наших європейських колег зі спеціально призначеної Незалежної комісії з розслідування Державне космічне агентство України вважає, що представлені висновки залишаються передчасними та такими, що все ще можуть потребувати подальшого розслідування з метою визначення того, чи можуть існувати додаткові фактори, які призвели до невдалого пуску РН Vega-C».

Державне космічне агентство України вважає за важливе підкреслити, що вся продукція, яка постачалася українською космічною промисловістю нашим європейським партнерам, повністю відповідала вимогам, які висувалися до цієї продукції. Українські фахівці, котрі взяли участь у певній частині розслідування, до якої вони були допущені, висловили власні думки та пропозиції, які, об’єктивно, не знайшли свого відображення у висновках Незалежної комісії з розслідування.

Якими б не були причини, що спонукали наших європейських колег поквапитися з нещодавньою заявою, Державне космічне агентство України закликає європейських партнерів провести додатковий розгляд та аналіз, які б враховували інші потенційні фактори, а також пропозиції, які були запропоновані українськими експертами».

З повним текстом заяви можна ознайомитися за цим посиланням.

Відповідь ESA

На заяву Державного космічного агентства вже відреагував голова ESA Йозеф Ашбахер. 7 березня він оприлюднив у своєму твіттері: «Перш за все, ESA підтримує Україну та її народ у біді. Висновки, зроблені комітетом, не є способом покласти провину на Україну або на українську космічну галузь. Ця галузь останніми роками набуває заслуженого впливу».

Україну підтримав і Джуліо Ренцо, генеральний директор італійської компанії Avio, яка є головним підрядником у виробництві ракети Vega-C. На брифінгу, присвяченому завершенню розслідування аварії, він заявив, що проблема не була пов’язана з війною, адже насадку виготовили ще до широкомасштабного вторгнення.

Крім того, вона не є єдиним компонентом, який компанія замовляє для цієї ракети в Україні. «Південмаш» виготовляє для неї цілий двигун AVUM. І бойові дії на його постачання жодним чином не вплинули. Тож нашим виробникам він може тільки подякувати за стійкість у складній ситуації.

Загальна ситуація після розслідування аварії

Загальна ситуація залишається дещо суперечливою. З одного боку, комісія ніби встановила, що проблема була саме у двигуні Zefiro 40, й інші модифікації ракети, які замість нього використовують, Zefiro 23 та Zefiro 9, можна сміливо запускати.

Це значно покращить ситуацію у європейській космічній індустрії, яка з відмовою від російських носіїв змушена покладатися на власні сили або на США, які її потреби покрити не можуть. Але тепер ESA отримає можливість запускати у космос хоч щось. Отже, у росії буде менше можливостей для шантажу.

Щоправда, ситуація з роллю України у цих пусках лишається незрозумілою. Від наших двигунів європейці не відмовляються. Але і про перегляд висновків комісії поки що не йдеться.

За матеріалами Spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна