Європа бореться з нестачею ракет-носіїв

Європейське космічне агентство (ESA) зіткнулося з проблемою нестачі ракет-носіїв. Vega C нещодавно вибухнула під час старту, розслідування інциденту наразі триває. Ariane 6 ще не готова, а від російського «Союзу» довелося відмовитися через агресію проти України.

Після останнього запуску Ariane 5 у липні ESA ризикує залишитися без носіїв
Після останнього пуску Ariane 5 у липні ESA ризикує залишитися без носіїв. Джерело: Spacenews.com

Проблеми Європи з ракетами

23 січня голова ESA Йозеф Ашбахер заявив, що його організація зіткнулася з певною кризою у зв’язку з нестачею ракет-носіїв. Її причиною став збіг обставин, коли ракета Vega C вибухнула під час старту, а розробка Ariane 6 затримується. Через це в середині поточного року може виникнути ситуація, коли Європа взагалі не зможе запускати космічні апарати.

Vega C є новим удосконаленим варіантом легкого носія Vega. ESA покладала на нього великі надії. Однак 20 грудня відбувся його невдалий старт. Розслідування причин аварії ще триває, і очікується, що воно завершиться у другій половині лютого.

Однак уже зараз зрозуміло, що проблема у другому ступені ракети. Оскільки Vega та Vega C відрізняються саме ним, цілком можливо, що пуски старої версії вдасться відновити раніше, ніж нової. Щоправда, носіїв у цьому варіанті лишилося всього два, а нова версія мала би здійснити 10 стартів.

Ariane 6

У будь-якому варіанті саме пуски Vega та Vega C є пріоритетом для ESA. Початок експлуатації Ariane 6 — не настільки термінова справа. Цей новий носій тільки вступає в стадію фінальних випробувань.

Очікується, що його перший старт відбудеться у четвертому кварталі 2023 року. На брифінгу Ашбахер заявив, що буде дотримуватися такого графіка, однак вказати точну дату першого старту відмовився.

Також великі надії агентство покладає на розробників приватних ракет. Ашбахер повідомив, що розглядає можливість фінансування додаткових конкурсів, які б могли прискорити їхню розробку. ESA не налаштована підписувати контракти до того, як носії здійснять свій перший успішний політ, але може піти на це, якщо таким чином вдасться прискорити їхнє створення.

Проблема ESA з «Союзами»

Окремо погіршує ситуацію з носіями те, що проблеми з Vega C та Ariane 6 виникли тоді, коли Європа відмовилася від використання російських «Союзів». Піти на це довелося після початку широкомасштабного вторгнення в Україну.

У зв’язку з цим для деяких важливих для Європи місій довелося шукати нові носії. Наприклад, космічний телескоп Euclid доведеться запускати за допомогою ракет SpaceX. Станеться це, скоріше за все, у липні цього року.

При цьому надходять повідомлення, що Франція та росія ведуть перемовини про відновлення пусків «Союзів» з космодрому у Французькій Гвіані. Нібито країна-агресорка намагається обміняти поновлення цієї програми на 36 супутників OneWeb, які залишилися на космодромі Байконур.

Ашбахер ці повідомлення коментувати відмовився, пославшись на те, що такі домовленості — це справа урядів росії та Франції. Однак він зазначив, що зі стартовим комплексом для російських ракет у Французькій Гвіані справді треба щось вирішувати.

За матеріалами Spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine