Апарат MAVEN пережив збій у роботі системи орієнтації

Апарат MAVEN, який займається дослідженнями Марса, пережив значний збій. Про це йдеться в повідомленні, опублікованому на сайті NASA.

Головні завдання місії MAVEN

Апарат MAVEN вийшов на орбіту Червоної планети в жовтні 2014 року. Його основне призначення — вивчення марсіанської атмосфери та її еволюції. За роки роботи зонд виміряв швидкість витоку газів із газової оболонки планети, оцінив вплив на цей процес сонячної активності, виявив новий тип полярних сяйв, а також провів спостереження комети Макнота (C/2013 A1 McNaught). Зібрані ним дані допомогли оцінити обсяг вуглекислоти, безповоротно втрачений Марсом за останні 4 млрд років.

Космический аппарат MAVEN
Космічний апарат MAVEN (концепт). Джерело: NASA/GSSFC

Крім того, автоматичний розвідник також почав активно використовуватися як ретранслятор для місій, що працюють на поверхні Марса. Для того, щоб збільшити швидкість пересилання даних, у 2019 році NASA навіть зменшила висоту орбіти апарата.

Збій у роботі MAVEN

16 лютого 2023 року MAVEN увійшов у безпечний режим, коли під час підготовки до невеликого маневру було виявлено збій у роботі інерціальних вимірювальних модулів (IMU). Ці пристрої забезпечують правильну орієнтацію космічного апарата.

Селфі, зроблене апаратом MAVEN, Джерело: University of Colorado/NASA

17 лютого фахівці вивели MAVEN із безпечного режиму. 23 лютого він відновив виконання наукової програми. Згідно з повідомленням NASA, поки що MAVEN використовує для навігації зоряні датчики замість IMU. Наразі інженери аналізують наявну інформацію, щоб ухвалити рішення щодо можливості подальшого використання IMU.

Варто зазначити, що це вже далеко не перший збій у роботі модулів IMU на MAVEN. Попередній стався в травні 2022 року. Тоді фахівцям вдалося відновити їхню роботу.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine