Апарат NASA MAVEN повертається до роботи після навігаційного збою

Збій навігаційної системи, що вразив орбітальний апарат NASA MAVEN на орбіті Марса на початку 2022 року, підірвав його здатність проводити наукові дослідження та вивчати атмосферу Червоної планети.

«Безпечний режим» MAVEN

Апарат MAVEN, який знаходиться на орбіті Марса з 2014 року, перейшов у захисний «безпечний режим» 22 лютого, коли його інерційні вимірювальні блоки почали демонструвати аномальну поведінку. Перебуваючи в безпечному режимі, космічний апарат відключив усі наукові прилади. У наступні тижні космічному агентству вдалося вивести MAVEN із «безпечного режиму», але з обмеженими можливостями. Орбітальний апарат знаходиться на стабільній орбіті, а його основна антена спрямована на Землю, щоб підтримувати високошвидкісний зв’язок із командою управління польотом.

Космічний апарат MAVEN
Космічний апарат MAVEN (Mars Atmosphere та Volatile EvolutioN). Зображення: NASA/GSSFC

«MAVEN не здатний виконувати ретрансляцію зв’язку з іншими космічними кораблями на Марсі і виконує лише обмежені наукові спостереження», – заявили представники NASA.

MAVEN перебував у «безпечному режимі» до 19 квітня, коли диспетчери переключили космічний апарат із системи інерційного вимірювального блоку (IMU) на систему стеження за зірками, щоб допомогти орбітальному апарату визначити його орієнтацію у космосі.

«Всі наукові інструменти MAVEN в даний час включені, але не всі працюють належним чином через обмежену роботу антени з високим коефіцієнтом посилення. Наразі команда працює над завершенням перевірки системи орієнтації, щоб космічний корабель міг відновити наукові та ретрансляційні операції до кінця травня», – заявили у NASA.

Про місію MAVEN

NASA запустило місію MAVEN (Mars Atmosphere та Volatile EvolutioN) у листопаді 2013 року. Апарат прибув на орбіту Червоної планети у жовтні 2014 року. Його місія полягає в тому, щоб з’ясувати, як Марс втратив поверхневу воду і перетворився на мертвий та сухий світ. Минулого місяця NASA продовжило місію MAVEN, яка спочатку коштувала 671 мільйон доларів, ще на три роки, щоб дозволити орбітальному апарату продовжити свою наукову роботу.

Художнє зображення космічного корабля NASA Maven
Художнє зображення космічного корабля NASA Maven на орбіті Марса. Зображення: NASA/GSSFC

Крім своєї наукової роботи орбітальний апарат також служить ретранслятором зв’язку для марсоходів NASA Curiosity та Perseverance, щоб передавати зображення та результати досліджень із поверхні Марса на Землю.

Нагадаємо, що раніше MAVEN зробив селфі на навколомарсіанській орбіті.

Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!

Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine