Небеса у вогні. П’ять найкращих космічних фільмів-катастроф

Цього дня 115 років тому в небі над басейном річки Підкам’яна Тунгуска стався грандіозний вибух. Він був викликаний входженням у земну атмосферу якогось небесного тіла — найімовірніше, невеликого астероїда або осколка комети.

У 1908 році людство практично не помітило подій у Сибіру. Зараз же ми набагато більше знаємо про кометно-астероїдну загрозу та добре розуміємо, до яких наслідків призвів би аналогічний вибух над населеною місцевістю. На честь чергової річниці падіння Тунгуського метеорита редакцій The Universe Space Tech склала добірку з п’яти найбільш видовищних фільмів-катастроф, присвячених космічній загрозі.

День незалежності (Independence Day)

Про що фільм?

На Землю прибуває інопланетний флот із наміром її захопити. Людству потрібно знайти спосіб відстояти свою планету від набагато більш технологічно розвиненого ворога.

Чим він цікавий

Формально, «День незалежності» не є фільмом-катастрофою в чистому вигляді. Це також і фантастичний бойовик (по суті, його можна назвати вільною інтерпретацією «Війни світів» на сучасний лад) з безліччю різних екшн-сцен. Але все ж, насамперед, кіно асоціюється з епізодами руйнування, які й зробили його таким знаменитим.

Кадр із фільму «День незалежності»

І варто сказати, що навіть через майже тридцять років фільм Роланда Еммеріха багато в чому тримає свою марку. Сцени знищення прибульцями головних символів США так само вражають своїм масштабом і нещадністю. Відтоді багато режисерів (включно з самим Еммеріхом) намагалися копіювати їхній стиль. Але саме «День незалежності», як і раніше, залишається одним із перших, що спадає на думку, коли йдеться про масове руйнування міст на великому екрані.

Також до плюсів картини можна занести наявність чарівного Вілла Сміта, прекрасно поставлені епізоди повітряних баталій, а також загальний меседж картини з приводу того, що лише об’єднавшись людство може вижити. Звичайно, він приправлений досить значною часткою пафосу та патріотизму, але це анітрохи не робить його менш актуальним.

Армагеддон (Armageddon)

Про що фільм?

Астероїд розміром із Техас летить назустріч Землі. До зіткнення залишається менше місяця. Щоб врятувати нашу планету, NASA доводиться звернутися по допомогу до найкращої у світі команди бурильників. Їм належить пробурити астероїд і закласти в нього бомбу з ядерним зарядом.

Чим він цікавий

Назва «Армагеддон» давно стала загальною для позначення цілої категорії голлівудських фільмів: попкорнових блокбастерів, чиї творці зробили ставку на максимальну кількість вибухів і руйнувань, а сюжет у них присутній лише для галочки.

Кадр із фільму «Армагеддон»

І з цим складно посперечатися. «Армагеддон» це кіно, яке навіть не намагається прикриватися якоюсь науковою достовірністю. Кажуть, що NASA показує його своїм новачкам, після чого вони змагаються, намагаючись знайти в ньому максимальну кількість помилок.

Але, попри всі свої дурниці, кліше та величезний рівень пафосу, а скоріше навіть завдяки їм, картина Майкла Бея все ще користується великою популярністю серед глядачів. У ній маса візуально ефектних сцен, саундтрек, що запам’ятовується, і, як вишенька на торті, поголений Брюс Вілліс, який вкотре рятує світ. А ще кіно цікаве тим, що NASA надала знімальній групі повний доступ до своїх установ. Тож під час перегляду фільму в кадрі можна побачити знамениту Будівлю вертикального складання, лабораторію нейтральної плавучості та справжнісінький шатл на стартовому майданчику.

Зіткнення з безоднею (Deep Impact)

Про що фільм?

Нашій планеті загрожує неминуче зіткнення з кометою, що призведе до загибелі всього живого. Щоб врятувати Землю, до комети вирушає космічний корабель «Месія», який має підірвати її. Але чи вдасться його екіпажу виконати своє завдання? Або ж людство приречене?

Чим він цікавий

«Зіткнення з безоднею» теж вийшов у 1998 році буквально за кілька місяців до «Армагеддона». І ці два фільми дуже цікаво дивитися в тандемі, а потім порівнювати, бо вони представляють два абсолютно різні погляди на те, як можна подати сюжет про кінець світу.

Кадр із фільму «Зіткнення з безоднею»

За всієї схожості концепцій, за духом «Зіткнення з безоднею» дуже сильно відрізняється від «Армагеддона». Це набагато більш медіативна та розмірена картина, автори якої спробували зробити акцент на тому, як майбутня катастрофа вплине на людей. Ми бачимо, що спочатку людство намагається жити у звичайному режимі, сподіваючись на усунення загрози. А потім, коли надія зникає, все починає поступово руйнуватися і героям доводиться змиритися з неминучістю прийдешньої катастрофи.

Цікаво, що NASA вочевидь набагато прихильніше ставиться до «Зіткнення з безоднею», ніж до «Армагеддону». У 2005 році аерокосмічна адміністрація запустила апарат, який потім здійснив бомбардування комети Темпеля 1. Цю місію так і назвали — Deep Impact.

Гравітація (Gravity)

Про що фільм?

Під час виходу американських астронавтів у відкритий космос стається катастрофа. У живих залишається лише дослідник Раян Стоун і астронавт-ветеран Метт Ковальські. Тепер їм потрібно знайти спосіб повернутися на Землю.

Чим він цікавий

Існує думка, що фільми-катастрофи це не більше ніж жуйка для очей. Мовляв, таке кіно цікаво дивитися, але загалом це не більше ніж дурна розвага, яка, звісно ж, не має якоїсь великої художньої цінності порівняно зі «справжніми» фільмами.

Кадр із фільму «Гравітація»

«Гравітація» Альфонсо Куарона повністю спростовує цей міф. Адже це, ні багато ні мало, найбільш високооцінений критиками космічний фільм в історії. Свого часу стрічка взяла сім премій «Оскар», включно зі статуеткою за найкращу режисуру й операторську роботу, і була близька до перемоги в категоріях «Найкращий фільм» і «Найкраща жіноча роль». У жодного з космічних фільмів, які нині вважаються класикою, навіть і близько немає порівнянних досягнень.

І всі ці премії цілком виправдані. Кіно Альфонсо Куарона зроблено на бездоганному рівні. За 91 хвилину (до речі, саме стільки триває один проліт МКС навколо Землі) ми здійснюємо справжню подорож на космічних американських гірках разом із головною героїнею у виконанні Сандри Буллок. Картини шаттла, що гине, і телескопа Hubble змінюються руйнуванням МКС, а потім і китайської орбітальної станції. Ледве ми встигаємо хоч трохи віддихатися, як головна героїня потрапляє в чергову смертельно небезпечну ситуацію. І так до самого фіналу.

Усе це доповнено чудовою акторською грою Сандри Буллок, видатною операторською роботою та бездоганним візуальним рядом, завдяки яким картина має такий самий гарний вигляд, як і десять років тому. Тому «Гравітація» ще, мабуть, довго утримуватиме звання одного з найбільш видовищних фільмів-катастроф в історії.

Не дивіться вгору (Don’t Look Up)

Про що фільм?

Два астрономи відкривають нову комету та дізнаються, що за пів року вона зіткнеться із Землею і це покладе край усьому живому на планеті. Вони намагаються попередити владу про прийдешню катастрофу… але у них є важливіші справи.

Чим він цікавий

З усіх фільмів у нашому списку, «Не дивіться вгору» формально є єдиним «несерйозним». Його автори ніколи не приховували, що знімають сатиричну комедію. Утім, попри природні для жанру іронію та гіперболізацію, картина зачіпає вкрай злободенні теми. Серед них нездорова фіксація на соцмережах, деградація політичного класу, атомізація суспільства, жадібність корпорацій, які прагнуть отримати максимум прибутку незважаючи ні на що, культура клікбейтних заголовків і, звісно ж, втрата довіри до науки.

Кадр із фільму «Не дивіться вгору»

Завдяки цьому, картина Адама Маккея хоча й розділила професійних критиків, зате припала до душі звичайним глядачам. Багато реалій, показаних у фільмі з достатнім ступенем іронії, представлені досить прямо, без будь-яких тонких підтекстів. Всі ми у своєму житті стикалися зі схожими проявами абсурду та людської дурості.

А ще, картина також може похвалитися чудовим акторським складом. У ній є Леонардо ДіКапріо, Кейт Бланшетт, Меріл Стріп, Джона Гілл і Тімоті Шаламе. Також варто згадати Марка Райленса, якому вдалося створити одночасно страшний і водночас вельми кумедний образ сучасного мільярдера, що пародіює таких техногуру, як Ілон Маск, Стів Джобс і Марк Цукерберг.

Тож «Не дивіться наверх» цілком можна розглядати як екранізацію відомого висловлювання Альберта Ейнштейна: «Є тільки дві нескінченні речі: Всесвіт і дурість. Хоча щодо Всесвіту, я не впевнений».

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine