SpaceX випробує «гаряче розділення ступенів» на Starship

SpaceX змінить технологію поділу ступенів на Starship. Про це глава компанії Ілон Маск заявив в онлайн-інтерв’ю Bloomberg.

Перший випробувальний політ Starship. Джерело: John Kraus

Наразі SpaceX використовує таку систему розділення ступенів на своїх ракетах. Спочатку відбувається вимкнення двигунів першого ступеня, через кілька секунд він відокремлюється, ще через кілька секунд після цього відбувається запалювання другого ступеня. Така схема вважається найбільш надійною, бо виключає ризики зіткнення або того, що двигуни другого ступеня зашкодять першому. Водночас у неї є і мінус, у вигляді втрати тяги, що зменшує вантажопідйомність носія.

У випадку зі Starship, Ілон Маск ухвалив рішення відмовитися від цієї схеми на користь т. зв. «гарячого розділення ступенів». Це означає, що двигуни космічного корабля будуть запалюватися ще до відокремлення Super Heavy у момент роботи її двигунів. За оцінкою Ілона Маска, це дасть змогу збільшити вантажопідйомність Starship не менше ніж на 10%.

Гаряче розділення потребуватиме внесення низки змін у конструкцію верхньої частини Super Heavy, щоб захистити її від впливу двигунів Raptor. Зокрема, її потрібно буде оснастити спеціальною секцією з отворами для відведення газів.

Дата наступного польоту Starship

Ілон Маск також розповів про процес підготовки наступного випробування Starship. Наразі фахівці SpaceX займаються модернізацією стартового майданчика. Він отримає водяну систему охолодження у вигляді пари товстих сталевих пластин, зварених разом із каналами для охолодження конструкції та розпилення води вгору (Маск образно порівняв її конструкцію з насадкою для душу). Ця конструкція дасть змогу унеможливити повторення ситуації з пошкодженням стартового майданчика під час запуску Starship.

Перший випробувальний політ Starship. Джерело: John Kraus

SpaceX також працює над збільшенням тягооснащеності Starship, щоб він швидше залишав стартовий майданчик. Загалом, за результатами першого випробування в конструкцію системи було внесено понад тисячу різних змін.

За словами Маска, підготовка стартового майданчика та наступних прототипів завершиться через шість тижнів. Мільярдер не назвав якоїсь конкретної дати нового польоту Starship, але поділився своїм прогнозом. На його думку, ймовірність того, що корабель досягне орбіти, становить близько 60%, а найнебезпечнішим етапом стане саме розділення ступенів.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine