Starship залишив величезний кратер на місці стартового майданчика

Перед першим орбітальним польотом Starship Ілон Маск заявив, що вважатиме успіхом, якщо він не вибухне на стартовому майданчику. На щастя для власника SpaceX, 120-метрова ракета справді зуміла злетіти та дістатися до позначки майже в 40 км. Але, попри це, минулий пуск став причиною дуже істотних пошкоджень стартового майданчика. І вони виявилися набагато серйознішими, ніж очікували експерти.

Наслідки запуску Starship

Зроблені через кілька днів після запуску Starship знімки, наочно демонструють масштаб руйнувань. Серед них величезні бетонні уламки, шматки понівеченого заліза, а також 20-метровий кратер під стартовим столом.

Наслідки запуску Starship. Джерело: AFP

За словами Ілона Маска, сила дії двигунів Starship виявилася набагато сильнішою, ніж передбачалося. Замість того щоб еродувати, вона просто зруйнувала укріплений бетон, розкидавши уламки в радіусі півкілометра від стартового майданчика. За повідомленням очевидців, піднята хмара пилу пролетіла над містечком, розташованим на відстані кількох кілометрів від полігону.

Уламки, вибиті зі стартового майданчика під час запуску Starship. Джерело: AFP

Водночас сталеві конструкції стартового столу впоралися із запуском Starship набагато краще, ніж бетон.

Причини руйнування стартового майданчика

За попередніми оцінками, щоб відновити всі пошкодження, фахівцям знадобиться щонайменше кілька місяців. Це може затримати проведення наступного випробування Starship.

Уламки зруйнованого запуском Starship стартового столу. Джерело: AFP

Але чому стартовий майданчик зазнав таких великих пошкоджень? На думку експертів, однією з основних причин є те, що він не мав системи подачі води, здатної охолодити його та знизити вплив ударної хвилі. Також на стартовому майданчику не було траншеї, призначеної для відведення розпечених газів. І той, і інший елемент є досить дорогими та вимагають великої кількості часу на будівництво. Оскільки основним пріоритетом SpaceX було випробування Starship, компанія вирішила провести його, не чекаючи встановлення системи подачі води.

Металеві уламки, що залишилися після запуску Starship. Джерело: AFP

Стає очевидним, що розрахунок на міцність стартового майданчика виявився недостатнім, щоб витримати міць 33 двигунів Raptor. Тепер SpaceX доведеться засвоїти уроки випробування, яке відбулося, і внести зміни в його будову, щоб зробити його таким же багаторазовим, як і сам Starship.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine