Потужний спалах на Сонці спричинив вимкнення радіо у США

Нещодавно на Сонці стався величезний спалах, який спричинив короткочасні, але інтенсивні перешкоди радіосигналів на заході США та в Тихому океані, коли він проходив через верхні шари атмосфери Землі.

2 липня 2023 року активна сонячна пляма AR 3354 спричинила сонячний спалах класу X1.0. Клас X позначає найсильніші спалахи, тоді як число дає більше інформації про його силу. Найсильніший відомий спалах в історії, X28, був зафіксований майже 20 років тому.

Обсерваторія сонячної динаміки NASA зробила це зображення сонячного спалаху 2 липня 2023 року
Обсерваторія сонячної динаміки NASA зробила це зображення сонячного спалаху 2 липня 2023 року. Знімок показує екстремальне посилення ультрафіолетового випромінювання від розпеченого матеріалу під час спалаху. Авторство: NASA/SDO

Попри серйозність події, вплив на Землю був меншим, ніж можна було б очікувати, оскільки спалах швидко завершився та не спровокував небезпечних інцидентів. Астрономи не помітили жодних ознак викиду корональної маси, що зазвичай супроводжує такі явища та приводить до викиду плазми у космос.

Анімація спалаху 2 липня 2023 року
Анімація спалаху 2 липня 2023 року

Сонячні спалахи та викиди корональної маси виникають внаслідок розриву та повторного з’єднання ліній магнітного поля, часто в областях сонячних плям. Це призводить до великого звільнення енергії, яке проявляється як сонячний спалах. Чим більше плям на Сонці, тим частіше відбуваються такі події.

Сонячний пік активності

Цей вибух відповідає активності поточного сонячного циклу та свідчить про те, що настає кілька бурхливих місяців, адже Сонце наближається до свого 11-річного піка активності. Така активність є звичайною для нашої зорі. Кожні 11 років вона переживає періоди збільшення і зменшення активності, які називають сонячним максимумом і сонячним мінімумом. Невідомо точно, що впливає на ці цикли, але астрономи визначають їх на основі кількості сонячних плям. Це відбувається через магнітне поле Сонця, яке контролює його активність, а плями є тимчасовими областями з особливо сильними магнітними полями.

AR 3354
Сонячний спалах від AR 3354 можна побачити у верхній правій частині диска зорі. Авторство: NASA/SDO

Останній сонячний мінімум і кінець 24-го сонячного циклу були зафіксовані 2020 року. Наразі ми перебуваємо у 25-му сонячному циклі, який призведе до піка активності приблизно в липні 2025 року. Проте цей сонячний цикл трохи відрізняється від очікуваного, оскільки NASA та NOAA передбачають, що пік циклу буде відносно спокійним, з приблизно 115 сонячними плямами під час максимальної активності нашого світила. За даними Королівської обсерваторії Бельгії, кількість плям уже досягла максимального значення за останній 21 рік, а середній показник для червня становив 163 сонячні плями на день.

Найсильніший сонячний цикл за всю історію спостережень відбувся між 1954 і 1964 роками. На його піку було зафіксовано максимум у 285 сонячних плям.

Небезпека сильних спалахів

Не зовсім зрозуміло, чому Сонце проявило значно більшу активність, ніж передбачали офіційні прогнози. Спостереження розвитку його активності можуть розповісти більше про те, що відбувається всередині зорі, та дозволити нам краще прогнозувати спалахи у майбутньому.

Це важливо, оскільки, як показав останній спалах, сонячна активність може впливати на нас тут, на Землі. І не тільки у вигляді перебоїв радіосигналів. Сильний сонячний вибух може завадити супутниковому зв’язку, включаючи навігацію, та призвести до коливань в електричних мережах і вимкнень електроенергії. Він може змінити міграційну поведінку тварин.

У 1859 році викид корональної маси спричинив сонячну бурю, відому як Керрінгтонська подія, яка призвела до катастрофічного виходу з ладу телеграфних систем. Відтоді людство не фіксувало настільки потужних спалахів. Але є велика ймовірність того, що повторна потужна подія на Сонці може змінити світ.

Раніше ми повідомляли про те, як гігантський сонячний спалах запалав полярним сяйвом на Марсі.

За матеріалами Science Alert.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine