Від сонячного затемнення до ведмедя на Марсі: 23 найкращі космічні світлини 2023 року

З нагоди завершення 2023 року редакція The Universe Space Tech підготувала для вас традиційну добірку з найбільш видовищних знімків з космічної та астрономічної тематики, які були опубліковані за минулі дванадцять місяців. На них можна побачити метеори, комети, політ Starship, південний полюс Місяця, епічне сонячне затемнення і багато, багато іншого.

Зоряний джекпот

Фотограф снимает падающую звезду и галактику Млечный Путь, находясь на вершине альпийской горы Чиргант
Фотограф знімає зорю, що падає, і галактику Чумацький Шлях, перебуваючи на вершині альпійської гори Чіргант. Фото: @nicholasroemmelt

Приголомшливий знімок, зроблений австрійським астрофотографом Ніколасом Реммельтом. Йому вдалося одночасно зазнімкувати метеорний потік Персеїди, Чумацький Шлях і Альпи.

Гігантський протуберанець на Сонці

Сонячний протуберанець заввишки 120 тисяч км. Джерело: Andrew McCarthy/Jason Guenzel

Відомі астрофотографи Ендрю МакКарті та Джейсон Гензель поєднали свої зусилля, щоб створити зображення Сонця. Результатом їхньої колаборації став епічний 140-мегапіксельний портрет нашої зорі. На ньому можна побачити гігантський протуберанець висотою в 120 тисяч км. Це приблизно вдесятеро більше за діаметр нашої планети.

В кільці вогню

Серфер Італо Феррейра на тлі кільцеподібного сонячного затемнення. Джерело: Marcelo Maragni / Red Bull

14 жовтня жителі Північної та Південної Америки спостерігали рідкісне небесне явище — кільцеподібне сонячне затемнення також відоме, як кільце вогню. Одна з найбільш видовищних світлин цієї події була зроблена в Бразилії фотографом Марсело Мараньї. На ній можна побачити олімпійського чемпіона Італо Феррейра. Підготовка і точний розрахунок місця та часу цієї фотосесії зайняли кілька місяців.

Пуск надрукованої на принтері ракети

Пуск ракети Terran 1. Джерело: John Kraus

Це зображення демонструє пуск ракети Terran 1, що відбувся 22 березня. Її головна особливість полягає в тому, що 85% компонентів було надруковано за допомогою 3D-принтера. А незвичайний фіолетово-блакитний колір полум’я пояснюється тим, що як пальне Terran 1 використовувала метан. На жаль, ракета так і не зуміла вийти на орбіту, що, втім не скасовує краси знімка.

Схід Місяця над Надзвичайно Великим телескопом

Чрезвычайно большой телескоп
Надзвичайно Великий телескоп ESO (ELT) отримав пам’ятку для цього фототижня, натхненного Гелловіном. Фото: ESO

Схід Місяця над місцем будівництва Надзвичайно Великого телескопа ESO. Після введення в експлуатацію він стане найпотужнішою оптичною обсерваторією на Землі. На знімку можна побачити 80-метровий купол, що будується, в якому буде розміщено головне дзеркало телескопа.

Приречений Фобос

Фобос над Марсом. Джерело: ESA/DLR/FUBerlin/AndreaLuck

Знімок Фобоса, зроблений місією Mars Express і оброблений британським астроентузіастом Андреа Лаком. Приблизно через 30 млн років цей невеликий місяць настільки наблизиться до Марса, що буде розірваний його гравітацією.

Сонячне затемнення: вид з Місяця

Лунная тень пляшет на поверхности Земли на потрясающем изображении, сделанном «Хакуто-R» с лунной орбиты
Місячна тінь танцює на поверхні Землі на дивовижному зображенні, отриманому «Хакуто-R» з місячної орбіти. Джерело: iSpace

20 квітня на Землі спостерігалося гібридне сонячне затемнення. Воно було зазнімковане японським зондом «Хакуто-R», який у той момент готувався до посадки на Місяць. Знімок демонструє добре помітну місячну тінь на земній кулі.

Комета Нішімура

Комета Нішімура. Джерело: Petr Horalek

У вересні 2023 року земне небо на кілька тижнів прикрасила комета Нішімура. Один із найбільш видовищних знімків її візиту був зроблений чеським астрофотографом Петром Горалеком. Він зазнімкував хвостату гостю в небі над Словаччиною.

Ведмідь на Марсі

Марсіанський «ведмідь». Джерело: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Незвичайна геологічна формація на Марсі, що нагадує голову ведмедя. Знімок був зроблений місією MRO.

Несподівана Андромеда

Галактика Агдромеды
«Андромеда несподівана» — світлина-переможець у номінації «Астрономічний фотограф року» Королівської обсерваторії Грінвіча. Автори зображення: Марсель Дрехслер, Ксав’є Стротнер і Ян Сенті

Цей знімок став переможцем щорічного престижного конкурсу астрофотографії Astronomy Photographer of the Year. На ньому зображена галактика Андромеда. Поруч із нею видно величезну блакитну плазмову дугу, про існування якої до цього не було відомо астрономам.

Крабоподібна туманність

Крабоподібна туманність очима телескопа James Webb. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI, T. Temim (Princeton University)

Знімок Крабоподібної туманності, зроблений космічним телескопом James Webb. Це залишок знаменитої наднової, що спалахнула на земному небі 1054 року.

Серце загиблої зорі

Туманність Кільце очима телескопа James Webb. Джерело: ESA/Webb, NASA, CSA

Планетарна туманність Кільце очима телескопа James Webb. Вона утворилася внаслідок скидання своїх зовнішніх шарів червоним гігантом, який у далекому минулому нагадував наше Сонце.

Осінні барви туманності Душа

Ділянка туманності Westerhout 5. Джерело: ESA/Hubble

Емісійна туманність Westerhout 5, також відома як туманність Душа. На зробленому телескопом Hubble сяючому знімку, залитому яскраво-червоним світлом, можна побачити безліч цікавих об’єктів, зокрема газову кулю, яка вільно плаває та випаровується (frEGG). Це маленька темна область у формі пуголовка у верхньому лівому кутку в центрі. У майбутньому вона може дати початок новій зоряній системі.

На верхівці Super Heavy

Підготовка прискорювача Super Heavy до польоту. Джерело: SpaceX

Підготовка прискорювача Super Heavy до майбутнього польоту. Людина на верхівці дає уявлення про розміри ступеня та ангара, в якому проводиться його складання.

Зліт Starship

Запуск Starship. Джерело: SpaceX

Однією з головних подій 2023 року стали орбітальні тести надважкої космічної системи Starship. Цей знімок був зроблений під час її другого польоту, що відбувся 17 листопада 2023 року.

33 двигуни Raptor

Запуск Starship. Джерело: SpaceX

Ще одне зображення, отримане під час другого польоту Starship. Воно демонструє одночасну роботу 33 двигунів Raptor на прискорювачі Super Heavy. Ще жодна ракета в історії не мала такої кількості силових агрегатів.

«Перше світло» телескопа Euclid

Спіральна галактика IC 342. Джерело: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA

У 2023 році ESA запустило космічний телескоп Euclid, який займеться вивченням історії еволюції Всесвіту. Апарат уже передав на Землю свої перші зображення. Найефектніше з них демонструє спіральну галактику IC 342. Вона розташована на відстані 11 млн світлових років від Землі.

Зіткнення далеких галактик

Спільне зображення телескопів Hubble та James Webb, що демонструє зіткнення двох скупчень галактик. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI, J. Diego (Instituto de Física de Cantabria, Spain), J. D’Silva (U. Western Australia), A. Koekemoer (STScI), J. Summers & R. Віндхорст (ASU), а також Х. Ян (U. Missouri)

Це одне з найбільш детальних зображень Всесвіту в історії. Воно було отримано шляхом об’єднання даних, зібраних у видимому та інфрачервоному діапазоні телескопами Hubble та James Webb. Світлина демонструє процес зіткнення двох галактичних скупчень, що знаходяться на відстані 4,3 млрд км від Землі.

У тіні Місяця

Мозаика, созданная Lunar Reconnaissance Orbiter и ShadowCam
Мозаїка, створена Lunar Reconnaissance Orbiter та ShadowCam. Авторство зображення: NASA, Корейський аерокосмічний науково-дослідний інститут, Університет штату Аризона

Це унікальне зображення було отримано шляхом комбінації знімків апарата LRO та південнокорейського зонда «Данурі». На борту останнього встановлено камеру ShadowCam, призначену для знімкування вічно затінених полярних кратерів. Вона дала змогу вперше в історії побачити, що приховує південний полюс Місяця.

Астероїд Дінкінеш та його супутник

Зазнімкований зондом Lucy, подвійний астероїд Дінкінеш. Знімок зроблено з відстані 430 км. На передньому плані зображений основний астероїд. Джерело: NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL/NOAO

1 листопада зонд Lucy здійснив проліт астероїда Дінкінеш. Візит подарував сюрприз. Вивчивши зроблені зондом знімки, вчені з’ясували, що у Дінкінеша є супутник.

Зоряний пологовий будинок

Молекулярна хмара Ро Змієносця. Знімок James Webb. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI, Klaus Pontoppidan (STScI)

Молекулярна хмара Ро Змієносця. Вона розташована на відстані 390 світлових років від Землі та являє собою темну туманність, усередині якої просто зараз народжуються нові зорі. Знімок було зроблено на честь першої річниці початку роботи космічного телескопа James Webb.

Схід Землі

Схід Землі над місячною поверхнею. Фото зонда «Данурі». Джерело: KARI

На початку січня 2023 року південнокорейський зонд «Данурі» вийшов на орбіту навколо Місяця. Незабаром після цього він надіслав дивовижне зображення, що демонструє схід нашої планети над місячною поверхнею.

Анатомія загиблої зорі

Кассіопея А в ближньому інфрачервоному діапазоні (фото James Webb). Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI, D. Milisavljevic (Purdue University), T. Temim (Princeton University), I. De Looze (Gent University)

На цьому знімку телескопа James Webb можна побачити Кассіопею А: один із найвідоміших і найближчих до Землі залишків наднових. Його діаметр становить близько 10 світлових років і він все ще продовжує розширюватися зі швидкістю 4 – 6 тисяч км/с.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine