Perseverance виявив на Марсі «акулячий плавник» і «крабові клешні»

На Марсі відбувається щось підозріле, чи це все знову гра нашої уяви? Марсохід Perseverance нещодавно помітив на Червоній планеті скелі, дуже схожі на акулячий плавник, і супутній йому валун, схожий на клешню краба. Світлина знахідки була опублікована на офіційному сайті NASA.

«Акулячий плавник» та «крабові клешні» на Марсі
«Акулячий плавник» і «крабові клешні» на Марсі. Фото: NASA

З моменту прибуття на Марс 18 лютого 2021 року мобільна лабораторія досліджує кратер Єзеро у пошуках ознак давнього життя. Але це дивне каміння, сфотографоване 18 серпня 2023-го, стало несподіванкою.

Попри те, що нині безплідний і посушливий ландшафт Марса був наповнений водою мільярди років тому, немає жодних доказів того, що на планеті було життя, і ці зображення, безумовно, не змінюють цього факту. Натомість каміння на фото свідчить про явище парейдолії, яке грає з нашою уявою.

Парейдолія та феномен «обличчя на Марсі»

Парейдолія — це схильність мозку сприймати осмислене зображення з випадкових візуальних даних. Саме через неї ми бачимо тварин або навіть цілі картини у хмарах. І Марс не є винятком. Один із найвідоміших прикладів парейдолії в історії — це легендарне «марсіанське обличчя». У липні 1976 року космічний апарат Viking 1 (NASA) досліджував Червону планету з орбіти, роблячи знімки її поверхні. На одному з таких фото з’явилося «обличчя», схоже на величезну скульптуру, в якій проглядались ніс і рот.

Марсіанський Сфінкс

Зображення викликало чималий ажіотаж. Багато хто стверджував, що це робота розумних істот. Дебати навколо «обличчя на Марсі» тривали десятиліттями, й були навіть проведені наукові конференції для його обговорення.

Проте 2001 року нові знімки, зроблені космічним апаратом Mars Global Surveyor, розкрили справжню природу цього утворення. Виявилося, що це всього лише ландшафтна структура, яка нічим не відрізняється від інших подібних утворень на Землі.

Вхід у печеру та інші відкриття

Сучасні марсоходи продовжують робити цікаві знімки, що інколи можуть здаватися дивними. Наприклад, недавно ровер помітив камінь, схожий на котика у позі хлібця. Або природний отвір у скелі, який здавався штучно створеним і викликав чималий ажіотаж у мережі. Однак фахівці NASA наголошують, що всі вони, ймовірно, є результатом природних процесів — таких, як водна й вітрова ерозія — та не пов’язані з якоюсь давньою цивілізацією на Марсі.

Таким чином, хоч «акулячий плавник» і «крабові клешні» на Марсі можуть здаватися дивними, їхнє виникнення, ймовірно, має природне пояснення. Це варто розглядати як цікавий приклад парейдолії, а не як підтвердження існування марсіанського життя чи інших аномалій.

NASA продовжує досліджувати Марс і вивчати його ландшафт. Можливо, майбутні відкриття призведуть до нових важливих висновків про історію цієї таємничої планети. Парейдолія лишається цікавим явищем, що нагадує нам, наскільки мозок завжди готовий шукати форми й образи, навіть там, де їх немає.

Раніше ми повідомляли про те, як на Марсі помітили «слід динозавра».

За матеріалами forbes.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine