Добірка найцікавіших космічних новин за минулий тиждень: в Україні відбувся хакатон NASA Space Apps Challenge 2023, з радіатора російського модуля «Наука» стався витік, повні сонячні затемнення в майбутньому зникнуть назавжди, а на Марсі знайшли моторошного «павука».
В Україні відбувся хакатон NASA
7-8 жовтня в Україні проводився локальний етап міжнародного хакатону NASA Space Apps Challenge 2023. Вже всьоме українським інженерам і науковцям запропонували протягом 48 годин знайти технічне рішення проблем, які непокоять американську космічну агенцію.
Цьогорічні заходи паралельно проходили у Києві та Дніпрі. При цьому у зв’язку з вимогами безпеки вони переважно проводилися онлайн. Проте ГО «Асоціація Ноосфера», що виступала організатором подій у Дніпрі, все ж змогла зібрати частину учасників під одним дахом і побачити дійсно цікаві проєкти.
На Марсі знайшли моторошного «Павука»
Апарат Mars Reconnaissance Orbiter (NASA) нещодавно зробив дивовижний знімок. Він зареєстрував на поверхні Червоної планети кратер, поруч із яким розташувалися дві сітки тонких ліній. Одні з них нагадували моторошних павуків, інші — загадкові символи.
Вчені кажуть, що причиною утворення таких структур є процес сублімації. Водяний лід на Марсі, замість того, щоб танути, зазвичай переходить прямо з твердого стану в газоподібний. І моторошний павук є всього лише наслідком цього.
Російський модуль «Наука» протікає на орбіті
Фахівці NASA повідомляють, що з російським модулем «Наука», який є частиною Міжнародної космічної станції (МКС), виникли проблеми. З одного з його радіаторів вилітають дивні «пластівці», які, очевидно, є замерзлою охолоджуючою рідиною.
Це вже третій подібний випадок із російською технікою протягом року. До того схожі проблеми виникли у кораблів «Прогрес» і «Союз». Фахівці зійшлися на тому, що причиною витоку може бути якийсь зовнішній вплив.
NASA збудує базу на Місяці
NASA поставила перед собою амбітні цілі щодо нашого природного супутника. Вони включають у себе не лише повернення астронавтів на Місяць уперше за понад пів століття, а й плани будівництва повністю функціональної місячної колонії до 2040 року.
Очікується, що ключовим моментом у здійсненні цих грандіозних планів стане використання місцевих ресурсів. Крім того, в NASA планують задіяти для зведення будівель на Місяці спеціальні 3D-принтери.
Повні сонячні затемнення зникнуть назавжди
У суботу, 14 жовтня, небо стане театром дивовижної небесної події для майже мільярда мешканців Північної та Південної Америки. В цей день Місяць, рухаючись своєю орбітою, пройде між Сонцем і Землею, створивши красиве природне явище — кільцеподібне сонячне затемнення.
Вчені кажуть, що в далекому майбутньому повні сонячні затемнення припиняться. Замість них будуть спостерігатися лише кільцеподібні — як зараз на Марсі. Станеться це через те, що Місяць повільно віддаляється від нас.
Супутники сфотографували айсберг розміром із Київське море
Космічні апарати слідкують за гігантським айсбергом D-30. Цей велетенський шматок криги розміром трохи більше за Київське водосховище нещодавно врізався в острів Кларенс, де розташований природний притулок для пінгвінів.
Айсберг D-30A має довжину близько 72 км і ширину 20 км. Це робить його найбільшим серед уламків крижини D-30, яка виникла внаслідок розколу материнського айсберга D-28 у червні 2021 року, коли той врізався в берегову лінію на східному узбережжі Антарктиди.
Вчені побачили наслідки зіткнення двох крижаних гігантів.
Сонцеподібна зоря ASASSN-21qj кілька років тому почала згасати. Нещодавно астроном-аматор повідомив, що перед цим вона різко підвищила свою яскравіть у інфрачервоному спектрі.
Професійним астрономам вдалося розібратися в причинах цих дивних подій. Вчені дійшли висновку, що найкращим їх поясненням є зіткнення двох гігантських крижаних планет. Воно призвело до утворення хмари уламків, що розширюється, яка спочатку збільшила інфрачервону яскравість системи.
Місія Psyche стартувала
13 жовтня о 17 годині 19 хвилині за київським часом ракета Falcon Heavy, що стартувала з космодрому на мисі Канаверал, доправила в космос автоматичний апарат Psyche (16 Psyche). Бічні прискорювачі носія успішно здійснили гальмування та приземлилися.
На сам апарат тепер чекає довга подорож до його цілі — астероїда Психея. Це небесне тіло є найбільшим у Сонячній системі окремим шматком заліза, і вченим дуже кортить дізнатися, чи є воно ядром зруйнованої колись протопланети.
Фото тижня: James Webb зазнімкував зоряний пологовий будинок
Космічний телескоп James Webb (JWST) отримав неймовірно яскравий знімок емісійної туманності NGC 346. Вона розташована в Малій Магелановій Хмарі — галактиці-супутнику Чумацького Шляху. У ній активно народжуються нові зорі.
Цікава цифра: 526587 зір
Європейське космічне агентство опублікувало новий реліз даних, зібраних космічним телескопом Gaia. Серед іншого, йому вдалося перерахувати зорі кулястого скупчення ω Центавра. Їх виявилося 526587. Крім того, він зміг знайти понад 380 потенційних гравітаційних лінз і точно визначити орбіти близько 150 тисяч астероїдів.
Що почитати на вихідних
На цих вихідних ми пропонуємо нашим читачам завершення розповіді про те, як можна заробити в космосі. У третій частині йтиметься про проєкти для далекого майбутнього. Цілком можливо, що найприбутковішою справою врешті стане космічний туризм і торгівля нерухомістю на Місяці та Марсі.
Крім того, вас може зацікавити стаття Володимира Манька про малі тіла Сонячної системи. З неї ви дізнаєтеся, як люди відкрили астероїди. Ці об’єкти потенційно несуть загрозу нашій планеті, тому за ними продовжують уважно спостерігати.
Нарешті, ще один матеріал розповідає про місію Psyche, яка незабаром стартує в космос. Вона має дослідити астероїд Психея, що значною мірою складається з заліза. Зі статті ви дізнаєтеся, які наукові завдання стоять перед цим апаратом і як він влаштований.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine