Рій супутників допоможе роверам на Марсі орієнтуватися у просторі

Ровери, що працюватимуть біля північного полюса Марса, потребуватимуть автономної системи навігації. Дослідники пропонують будувати її на орбіті планети на основі рою простих супутників, які постійно обмінюються даними.

Малі супутники створять навігаційну систему для Марса
Рій малих супутників допоможе роверам орієнтуватися на Марсі. Джерело: Рhys.org

Ровери на Марсі потребують навігаційної системи

В останні два десятиліття ровери, на кшталт Perseverance, добре зарекомендували себе як засіб розвідки та дослідження Червоної планети. Однак досі вони сідали у районах, де з ними легко тримати зв’язок та контролювати.

Найцікавіші ж місця на Марсі розташовані поблизу його полюсів та в інших важкодоступних місцях, подібних до вузької та глибокої долини Маринера. Саме там приховані відповіді на багато загадок, пов’язаних із геологією планети та її кліматом. Але для їхнього дослідження роверам потрібна більша автономність.

У свою чергу це означає необхідність створення системи супутникової навігації. Зараз зв’язок та навігація для роверів забезпечуються кількома апаратами на орбіті. Для того, аби досліджувати полюси Марса, вчені розробляють значно досконаліші системи.

Навігаційна система для Марса

Один із варіантів навігаційної системи для Марса розробили дослідники факультету машинобудування та аерокосмічної техніки університету «Сап’єнца» у Римі, запропонувавши свій розв’язок цієї задачі.

Відповідно до опублікованої ними статті, основою навігаційної системи для Марса має стати рій з відносно невеликих і простих апаратів. Вони створять кілька навігаційних вузлів, які зможуть працювати повністю автономно від Землі.

Дослідницьким апаратам, які здійснюють посадку чи працюють на поверхні, не доведеться покладатися на сигнали з Землі, які приходять зі значною затримкою. Замість цього вони отримуватимуть усі необхідні дані від цих маленьких помічників.

Угрупування функціонуватиме завдяки технології міжсупутникового зв’язку, яка дозволяє їм вільно обмінюватися даними. Дослідники пропонують застосовувати систему ANDROMEDA, на кшталт тієї, що раніше використовувалася у місіях GRACE та GRAIL.

Можливі проблеми з розгортанням системи

Наразі дослідники запропонували два варіанти навігаційної системи. Кожен із них передбачає створення угрупування з п’яти супутників. Завдяки цьому ровери на Марсі зможуть постійно визначати свої координати навіть якщо вони перебувають у такій вузькій та довгій долині, як каньйон Північний.

Роверам на Марсі доведеться працювати у місцях, подібних до каньону Північний
Роверам на Марсі доведеться працювати у місцях, подібних до каньйону Північний (Chasma Boreale). Джерело: Рhys.org

Але для цього розробникам треба знати більше про умови поблизу від інших планет, які можуть сильно відрізнятися від земних. Наприклад, про гравітаційні аномалії Марса ми знаємо достатньо завдяки таким місіям, як Mars Reconnaissance Orbiter та Mars Global Surveyor. Однак його радіаційні поля та теплове середовище залишаються маловивченими й потенційно можуть вплинути на роботу малих супутників.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine