Створювати розкіш у готелі на орбіті буде Hilton, а у США вперше забезпечать прямий мобільний зв’язок телефону з супутником: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: Китай запустить дві місії однією ракетою; вчені виявили недолік у роботі James Webb, а ми розповідаємо, як стати космічним туристом.

«Нічого в житті не треба боятися, його треба лише розуміти. Настав час зрозуміти більше, щоб менше боятися».

― Марія Кюрі

Hilton забезпечить космічний готель Starlab люксовими номерами

Компанія Hilton, відома своїми елітними готелями, офіційно підписала контракт на будівництво житла для екіпажу та номерів-люкс на комерційній космічній станції Starlab, щоб зробити тривале перебування на орбіті комфортнішим. Але Hilton і Voyager Space не поділилися подробицями, як будуть обладнані люксові номери. Що буде входити до додаткового люкс-пакету, чи буде в ньому вибір подушок або безкоштовний сніданок? Відомо, що відвідувачі станції зможуть отримувати нові страви. Компанія Doubletree by Hilton раніше виступила спонсором успішного експерименту з виготовлення печива на МКС.

Перша ліцензія на прямий зв’язок між мобільним телефоном і супутником

Компанія Lynk Global отримала першу комерційну ліцензію на прямий зв’язок між супутником і мобільним телефоном без посередництва проміжної станції. Дозвіл на розгортання на орбіті 10 супутників розміром із коробку для піци містить застереження, що унеможливлять перетинання діапазонів клієнтів Lynk Global з іншими операторами. Ліцензія також не дозволяє компанії монополізувати весь виділений їй діапазон. У США зараз розгорнулася справжня битва за те, яка організація краще забезпечить зв’язком користувачів мобільних телефонів за межами дії наземних веж. 

NASA успішно заправила SLS

NASA успішно завершила тестове заправлення місячної ракети SLS. Під час нього були виявлені невеликі витоки водню, але вони лишались у припустимих межах. Наступна можливість для пуску з’явиться 27 вересня. Водночас проблема з подачею рідкого водню — не єдина, що потенційно може завадити здійснити старт і цього разу. Насамперед це стосується системи екстреного припинення польоту, термін сертифіката відповідності якої сплив ще під час попередньої спроби запуску. Свої корективи може внести й погода. Зараз синоптики спостерігають за атмосферним збуренням Invest 98L, яке розвивається над Карибським басейном. За кілька днів воно може перетворитися на шторм.

Китай запустить зонди до Урана та Юпітера

Китай готується запустити 2030 року дві наукові місії однією ракетою. Перший із зондів буде спрямований до Юпітера та вивчатиме його супутники. Другий полетить до Урана. Обидва апарати діятимуть у межах єдиної програми під назвою «Тяньвень-4». Запускатимуть їх також спільно, для чого використають гігантську ракету «Чанжен-5». Спочатку два апарати летітимуть разом, а потім розділяться і кожен прямуватиме до своєї цілі.

Наукові задачі та остаточний дизайн обох зондів усе ще перебувають на стадії розробки. Однак, судячи з усього, маса основного апарата, що прямуватиме до Юпітера, перевищить тонну. Його головною метою буде вихід на орбіту навколо найвіддаленішого з чотирьох великих галілеєвих супутників — Калісто. Менший із двох апаратів, який прямуватиме до Урана, матиме масу 100 кг. Програма його польоту, можливо, передбачатиме зближення з астероїдом, подібне до прольоту астероїда Лютеція, здійсненого апаратом Rosetta.

Не відрізнить Венеру від Землі: у James Webb знайшли недолік

Астрономи висловили побоювання, що дані JWST про екзопланети можуть бути інтерпретовані неправильно. Щоб їх підтвердити, дослідники створили набір штучних спектрів, ніби отриманих за допомогою телескопа. Потім із допомогою існуючих моделей вони спробували визначити, якому хімічному складу відповідають ці спектри. Виявилося, що їхня точність вкрай обмежена. Вони не завжди дозволяють відрізнити температуру атмосфери в 26°C від 326°C, а також помітити різницю між 5% або 25% вмістом певного газу, зокрема водяної пари. Через таку похибку в даних, отриманих від James Webb, учені, наприклад, не зможуть відрізнити «живу» Землю від розпеченої Венери. Таким чином, межа між придатністю планети для життя та непридатністю стає малопомітною.

Фото тижня

Хмари Юпітера у тривимірному зображенні
Хмари Юпітера на тривимірному зображенні. Фото: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt

Команда вчених захотіла дізнатися, який вигляд матимуть хмари Юпітера з урахуванням глибини. Для цього вона створила чудові 3D-рендери на основі даних космічного апарата NASA Juno. Для пересічних громадян це видовищні кадри, але для науки це більше, ніж просто гарні фотографії у 3D. Вчені кажуть, що цифрові моделі також можуть допомогти їм покращити розуміння хімічного складу хмар.

Цікава цифра: 587 млн км

Юпітер, сфотографований космічним апаратом NASA Juno
Юпітер, сфотографований космічним апаратом NASA Juno. Фото: NASA

Протистояння Юпітера відбувається кожні 13 місяців. Але у вересні 2022 року ця планета максимально наблизиться до Землі на відстань у 587 млн км — на відміну від 965 млн км у найдальшій точці. Таке зближення відбудеться вперше за 59 років.

Що почитати у вихідні

Денніс Тіто після повернення на Землю з МКС. Джерело: NASA

У квітні 2001 року в космос полетів перший турист. Так почалася нова ера у космічних подорожах. Скільки коштував перший політ? Хто вже брав участь у турі на орбіту, а також які основні пропозиції сьогодні є на ринку? Про все це — у статті «Як стати космічним туристом».

Читайте у попередньому дайджесті: Американський стартап створить космічну станцію зі штучною гравітацією, а у зразках з Місяця виявлено новий мінерал: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії