Конкурент позашляховикам: прохідність Perseverance вразила інженерів NASA

Марсохід NASA Perseverance використав свої можливості для успішної навігації найскладнішим маршрутом з моменту прибуття на планету 2,5 року тому. Навіть більше, завдяки провідним технологіям марсохід витратив на це лише третину часу, за який інші марсоходи NASA здолали б схожий шлях.

Perseverance
Комбіноване зображення, що показує шлях Perseverance через щільну ділянку валунів. Блідо-блакитна лінія показує шлях центру передніх коліс, тоді як темні сині лінії показують шляхи шести коліс марсохода. Фото: NASA/JPL-Caltech

Поки команда місії з Лабораторії реактивного руху NASA надсилає Perseverance загальні карти маршруту, марсохід використовує свої автономні навігаційні системи для здійснення руху, уникаючи каміння та інших небезпек на своєму шляху. Найскладніша поїздка була пов’язана з подоланням піку Snowdrift Peak — місця всередині кратера Єзеро, заповненого великими валунами.

Прямий маршрут через пік простягається на 520 м. Але до того часу, як марсохід вийшов на протилежний бік схилу, він пройшов 759 м, причому маршрут став довшим через маневрування навколо валунів. Команда планування марсохода Perseverance в JPL додала, що вони не хотіли відправляти Perseverance навколо піка Snowdrift Peak, оскільки це зайняло б тижні. «Більше часу в дорозі означає менше часу для науки», — пояснює Тайлер дель Сесто, заступник керівника місії Perseverance в JPL.

Короткі кроки першопрохідців

Успішна поїздка марсохода є свідченням роботи команди, яка розробила Perseverance і його систему автопілота. Але дель Сесто знімає капелюха перед іншими марсоходами NASA, які проклали цей шлях, включаючи Curiosity, що продовжує працювати на марсіанській поверхні. «Звичайно, всі в команді знають, що ми досягли такого рівня продуктивності, лише стоячи на плечах гігантів — Sojourner, Spirit, Opportunity і Curiosity, котрі були першопрохідцями на Червоній планеті», — сказав планувальник маршрутів Perseverance.

Щоб рухатися безпечно, Sojourner мав зупинятися кожні 13 см, щоб його бортовий комп’ютер міг проаналізувати місцевість, перш ніж планувати свій наступний крок. Марсоходи Spirit та Opportunity могли проїхати відстань до пів метра, перш ніж зупинятися для планування наступних дій. Curiosity, який прибув на Марс у 2012 році, нещодавно отримав оновлення програмного забезпечення, яке допомагає йому швидше обирати рішення.

Автономні можливості Perseverance

Але завдяки кращим камерам і вдосконаленому програмному забезпеченню Perseverance може робити знімки досить швидко, щоб опрацьовувати свій маршрут у режимі реального часу, а додаткова обчислювальна потужність усуває необхідність зупинятися для обрання рішення про наступний крок.

«Ця автономна здатність дозволила Perseverance встановити нові рекорди для марсіанського бездоріжжя, включаючи одноденний пробіг завдовжки 347,7 м і найдовший пробіг без участі людини — 699,9 м. Але ці рекорди були досягнуті тоді, коли марсохід їхав по відносно рівній місцевості дна кратера Єзеро, без великих каменів та інших кратерів, що стояли на його шляху. Ось чому ця нещодавня навігація по заваленому валунами Snowdrift Peak вразила навіть інженерів, які планують шлях марсохода», — зазначають у JPL.

Раніше ми повідомляли про те, як Perseverance на Марсі згенерував кисню на 10 годин дихання.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine