Perseverance та Ingenuity зіграли у квача на Марсі

Марсохід Perseverance наразі мандрує через кратер Єзеро на Марсі, щоб дослідити дельту стародавньої висохлої річки. Вчені з нетерпінням чекають на результати дослідження цієї території з двох особливих причин. По-перше, якщо на Марсі колись існувало життя, то це одне з найімовірніших місць, де ми можемо знайти його докази. По-друге, тут може бути каміння з можливою органікою, яке принесла сюди бурхлива течія мільярди років тому.

Perseverance дивиться в бік Дельти
Perseverance дивиться у бік дельти. Фото: NASA/JPL-Caltech

Але відважній пересувній лабораторії потрібно багато часу, щоб подорожувати скелястою поверхнею Марса. Perseverance просувається дуже повільно, піднімаючись дельтою до річкових відкладень. Але марсохід має повітряного помічника — гелікоптер Ingenuity, який прибув, щоб приєднатися до нього та допомогти у пошуку найкращого шляху для просування вперед.

Ingenuity проіснував набагато довше, ніж очікували його розробники. Гелікоптер витримав сильний холод, низький тиск та запилення сонячних панелей. Тепер, коли минула зима, Ingenuity може відновити регулярні польоти, щоб дати марсоходу уявлення про те, чого очікувати попереду.

Гра у квача

Симбіоз двох роботів має певні труднощі. У своєму блозі інженер NASA Тревіс Браун, який керує Ingenuity, описав, як важко було направити гелікоптер над дельтою, оскільки долина обмежує радіус польотів до кількох сотень метрів від марсохода для збереження стабільного зв’язку. Тому гелікоптер не може відірватися від марсохода, інакше він втратить контакт. Водночас Ingenuity тримається на деякій відстані від марсохода, тому є ризик зіштовхнутись та пошкодити один одного. Це вимагає обережного маневрування у вузькому просторі.

Анімація показує рух марсохода NASA Perseverance
Анімація показує рух марсохода NASA Perseverance і його гелікоптера Ingenuity над дельтою кратера Єзеро до стародавніх річкових відкладень. Авторство: NASA/JPL-Caltech

Щоб впоратися із цими проблемами, Ingenuity здійснив серію коротких, але регулярних польотів упродовж січня 2023 року. З лютого він збільшив відстані, включаючи найдовший політ за останній рік. Але одна з цих довгих ділянок стала причиною того, що вертоліт вийшов із зони зв’язку та втратив частину фотографій, які він намагався надіслати марсоходу. Незабаром Perseverance наздогнав гелікоптер, якому потім довелося знову відлетіти далі, щоб збільшити відстань між ними. Браун описує цей процес як гру в кішки-мишки або квача.

Однак ця гра виправдала себе. Ingenuity вдалося випередити марсохід, але він залишається досить близько до нього, щоб виконувати роль розвідника. Під час 48-го польоту Ingenuity прибув до місця під назвою Abercastell та чекає на Perseverance, який проведе тут однe з найбільш захопливих у науковому плані досліджень.

Раніше ми повідомляли про те, як Ingenuity побачив захопливий захід Сонця на Марсі під час польоту.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine