NASA Perseverance вперше записав звук пилового диявола на Марсі

На ровер NASA Perseverance «напав» марсіанський пиловий диявол. Марсоходу вдалося опинитись у самому епіцентрі вихору, розмірами з великий житловий будинок. Під час цієї події Perseverance вперше в історії вдалося записати, як він звучить насправді.

Perseverance спостерігає за власною тінню в кратері Єзеро на Марсі
Perseverance спостерігає за власною тінню у кратері Єзеро на Марсі. NASA/JPL-Caltech/Оброблення зображень Аманда Кузер/CNET

Виявилось, що пиловий диявол звучить майже так само, як пориви вітру на Землі. Висновки вчених були опубліковані в журналі Nature Communications командою під керівництвом Наомі Мердок, планетологині з Університету Тулузи у Франції.

Дані з повного набору датчиків марсохода, включаючи його навігаційну камеру, у поєднанні з комп’ютерним моделюванням, змушують дослідників вважати, що пиловий диявол розтягнувся на 25 м у ширину та 118 м у висоту — це майже як 30-поверховий будинок.

Не перша й не остання зустріч Perseverance

Perseverance раніше вже атакували пилові вихори. Вперше це сталось у кратері Єзеро 27 вересня 2021 року. Виявилось, що регіон, у якому перебуває марсохід, є місцем, де дуже часто з’являються пилові дияволи. До прикладу, посадковий модуль Insight в іншій частині планети взагалі не спостерігав жодного вихору за свої 4 роки активної роботи на поверхні Марса. А шкода — можливо, вітер зміг би трохи збити пил із засмічених сонячних панелей, натомість посадковий модуль наразі доживає свої останні дні.

Крім того, запис звуку вихору допоможе вченим краще зрозуміти вітрові та погодні умови на Червоній планеті, яка відома масовими, іноді глобальними пиловими бурями. Дослідники навіть змогли ідентифікувати окремі частинки пилу або піску у вихорі, що вдарив по мікрофону.

Далі вчені сподіваються, що Perseverance зможе зустрітися з іншим пиловим дияволом в іншому місці, щоб порівняти, як географія впливає на структуру вихорів.

Раніше ми повідомляли про те, як Perseverance «відкусив» шматок Марса новим приладом.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine