InSight на Марсі загрожує знищенням надпотужна пилова буря

Посадковий модуль NASA InSight відважно бореться за своє виживання на поверхні Марса. Але його удача зовсім скоро може закінчитись — космічному посадковому апарату загрожує марсіанська пилова буря розміром з континент, яка почалася наприкінці вересня. Цей ураган може залишити апарат зовсім без джерела живлення.  На початку жовтня NASA вже відзначила значне падіння енергії, яку посадковий модуль отримує від сонячних батарей.

Запилена сонячна панель посадкового модуля NASA InSight
Запилена сонячна панель посадкового модуля NASA InSight

«3 жовтня шторм набув достатнього масштабу і здійняв стільки пилу, що товщина пилового туману в марсіанській атмосфері збільшилася майже на 40% навколо InSight», — йдеться у повідомленні адміністрації у п’ятницю. З наближенням шторму посадковий модуль не був здатний повністю заряджати свої батареї.

Глобальна карта Марса від кінця вересня 2022 року
Глобальна карта Марса від кінця вересня 2022 року показує розташування InSight, Curiosity та Perseverance. Бежеві хмари вказують на пилову бурю. Фото: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Сонячні батареї посадкового модуля покриті товстим шаром пилу, через що апарат втратив здатність отримувати електроенергію, що наблизило його до кінця своєї місії. Команда InSight вимкнула більшість інструментів посадкового модуля, залишивши працювати лише сейсмометр, щоб спробувати виявити якомога більше марсотрусів.

Знімки посадкового апарату NASA InSight Mars
Знімки посадкового апарата NASA InSight Mars на початку місії 2018-го та 2022 року. Сонячні батареї посадкового модуля з часом вкрилися товстим шаром пилу, що призвело до поступового зниження рівня його потужності. Авторство: NASA/JPL-Caltech

Останні події допомагали InSight залишатись у працездатному стані. NASA навіть розраховувала подовжити місію до початку 2023 року, після чого остаточно вимкнути апарат. Але марсіанська буря загрожує покласти край місії раніше. Проте є і хороші новини. Регіональний шторм, ймовірно, вже досяг свого піка та незабаром вщухне. Космічний апарат NASA Mars Reconnaissance Orbiter спостерігає за ураганом з орбіти планети та помітив ознаки уповільнення його зростання.

Раніше ми повідомляли про те, як місія InSight зафіксувала сейсмічні коливання від падіння метеорита на Марс.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine