NASA InSight вижив завдяки щасливому випадку

Маленький марсіанський посадковий апарат продовжує працювати, хоча він мав загинути ще кілька місяців тому. NASA очікувала, що посадковий апарат InSight Mars вимкнутися ще минулого року, але серія щасливих випадків допомогла відважному космічному апарату продовжити роботу на благо науки. На днях він навіть зміг записати звук падіння астероїда на поверхню Червоної планети.

NASA InSight
Апарат NASA InSight працює на Марсі з 2018 року

Ще з червня 2021 року NASA готувалася до загибелі посадкового модуля. Експерти передбачали, що він пропрацює приблизно до весни 2022-го. Але NASA знову відклала завершення його місії та спрогнозувала, що він остаточно вимкнеться до кінця літа або до кінця 2022 року, але у безпечному режимі при повній економії заряду без наукової роботи. Проте операційні оновлення та допомога самої планети подовжили життя InSight.

Марс зараз перебуває у розпалі сезону пилових бур, які зазвичай виводять із ладу такі посадкові апарати, як InSight. Після марсіанських ураганів пил збирається на сонячних батареях зонда і змушує його залишатися без електроенергії. Але цьогорічний сезон пилових бур на Червоній планеті виявився надзвичайно спокійним.

Знімок сонячної батареї зонда InSight, зроблений 24 квітня 2022 року. NASA/JPL-Caltech

«Ми змінили роботу модуля, покращивши його оновленням. Також нам пощастило, що погода на Марсі була несподівано спокійною, тому пилові бурі не сильно нашкодили апарату», — пояснив керівник проєкту InSight Чак Скотт із Каліфорнійського технологічного інституту та Лабораторії реактивного руху NASA.

Спокійна смерть замість невизначеності

Однак, незважаючи на сприятливу для Марса погоду, InSight все ж доживає останні дні. Оператори на Землі перепрограмують його на «спокійну смерть» замість переходів у періодичні безпечні режими, один із яких може виявитися фатальним. Скотт зазначив, що після того, як апарат вперше сів 2018 року, виробництво електроенергії на борту поступово зменшилося і зараз становить лише одну десяту від початкової потужності. Наразі апарат працює лише від сонячних батарей, тому кожен шторм загрожує йому повним вимкненням, бо потужності заряду наступного разу може не вистачити для виходу з безпечного режиму.

Захід Сонця на Марсі, знятий з борту InSight
Захід Сонця на Марсі, знятий з борту InSight. Фото: NASA/JPL

Тому в шанувальників InSight залишилось не так багато часу, щоб дивуватися науковим відкриттям хороброго посадкового апарата, який, всупереч прогнозам NASA, тримається так довго.

Раніше ми повідомляли про те, як InSight зробив фінальне селфі.

За матеріалами Space

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine